Nie zostawiaj dzieci w samochodzie – dziecko to nie kurczak, nie chcesz go upiec

Różności

Nie zostawiaj dzieci w samochodzie – dziecko to nie kurczak, nie chcesz go upiec

Koniec lata w tym roku nas rozpieszcza. A najbardziej tych ciepłolubnych, co lubią smażyć się na słońcu niczym kurczak na rożnie. Ale czy dziecko w też jest kurczakiem, że rodzice pozostawiają je w zamkniętym samochodzie? Ostanie dni zmobilizowały mnie do zabrania głosu w akcji #pieCARnik organizowanej przez Fundację Kocham Zapinam. Fundacja chce zwrócić uwagę, by nie zostawiać dzieci w samochodzie w upalne dni.

Wiecie, że wnętrze pojazdu bardzo szybko nagrzewa się do ponad 40 stopni Celsjusza, a bywają też dni, gdy w środku jest nawet 50 stopni! Dziecko pozostawione w takim samochodzie ulega hipertermii, czyli zwiększa się jego temperatura ciała. Według badań wychodzi, że wystarczy zaledwie 20 minut w takim samochodzie, aby ciało przeciętnego dwulatka osiągnęło temperaturę 38 stopni. Po 50 minutach w takim samochodzie temperatura dziecka osiągnąć może ponad 39 stopni.

Czy wiesz, że latem wózek też jest jak termos?! Sprawdź jak chronić przed słońcem niemowlaka.

Wiem, że moje dziecko jest kurczaczkiem 🙂 ale czy pozostawiam go w samochodzie nawet, gdy zaśnie a ja muszę załatwić jakieś sprawy? Oczywiście, że nie!

W takiej sytuacji po prostu budzę córki i wychodzimy razem. Nie ma możliwości, abym pozostawiła je same w samochodzie. Wiem, że nagrzewa się niczym piekarnik, a dzieci pozostawione w nim są bezbronne niczym ten kurczak.

piecarnik

Nadal brakuje mi odwagi, aby stanowczo zwracać uwagę ludziom pozostawiającym dzieci w samochodzie. Staram się na początku wytłumaczyć, że tak pozostawione dziecko szybko się nagrzewa.

Kiedyś zwróciłam uwagę i usłyszałam, że dziecko ma uchylone szyby, stoi w cieniu i to mu zdecydowanie wystarczy. A rodzice będą zaglądać do niego.

Naprawdę nie wiedziałam, co mam powiedzieć w takiej sytuacji. Teraz już jestem mądrzejsza.

Reaguję, nie patrzę się biernie i zwracam uwagę. Może rodzicowi zrobi się po prostu głupio i ze wstydu zabierze dziecko ze sobą. Lub po prostu użyje wyobraźni i dotrze do niego, co tak naprawdę może się dziać z dzieckiem!

Czy dziecko pozostawione w samochodzie może umrzeć?

Tak, dziecko pozostawione w samochodzie może umrzeć! Nawet w tym zostawionym w cieniu z uchylonymi szybami. Dlatego apeluję do wszystkich, nie tylko do rodziców! Nie zostawiaj dzieci w samochodzie w tak ciepłe dni.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie Fundacji Kocham Zapinam. Zapraszam Was do udostępniania informacji na ten temat, tak aby jak najwięcej osób przejrzało na oczy.

Czy wiesz, że latem wózek też jest jak termos?! Sprawdź jak chronić przed słońcem niemowlaka.

Leave a Reply