Becikowe 2017 – jak dostać jednorazowe 1000 zł na dziecko?

Różności

Becikowe 2017 – jak dostać jednorazowe 1000 zł na dziecko?

Becikowe to jednorazowe 1000 zł na dziecko z tytułu urodzenia. Jest to podstawowe świadczenie, które początkowo należało się wszystkim rodzicom.  Od 2012 roku wprowadzono ograniczenie dochodowe na członka rodziny. Sama z niego korzystałam w tym roku i postanowiłam, że opisze Wam zasady przyznawania świadczenia, bo wyrosło wokół tego sporo mitów.

Komu należy się becikowe w 2017 roku?

W 2017 jednorazowe 1000 zł becikowego za urodzenie żywego dziecka otrzymają rodzice, u których dochód w przeliczeniu na osobę nie przekracza 1922 zł netto.

Kto może otrzymać becikowe?

 • rodzic nowo narodzonego dziecka,
 • opiekun prawny dziecka,
 • opiekun faktyczny dziecka,

Co zrobić aby dostać becikowe?

 • Wypełnić wniosek o becikowe i przygotować wszystkie potrzebne dokumenty. Listę dokumentów znajdziesz w sekcji Co musisz przygotować.
 • Złożyć wniosek.
 • Czekać na odpowiedź urzędu.
 • Czekać na wypłatę becikowego.

Wymagane dokumenty do becikowego 2017:

 • wniosek o becikowe,
 • dokument tożsamości, na przykład dowód osobisty albo paszport. Jeśli jesteś cudzoziemcem — weź odpowiednią kartę pobytu,
 • ksero aktu urodzenia wszystkich dzieci i oryginały do wglądu
 • zaświadczenie lekarskie albo od położnej, które potwierdza, że matka dziecka była podczas ciąży pod opieką lekarską i opieka zaczęła się nie później niż od 10 tygodnia ciąży — dostaniesz je od lekarza albo położnej,
 • samodzielnie napisane oświadczenie, że wcześniej na to samo dziecko nie pobrano już becikowego (jeśli instytucja, w której składasz wniosek, poprosi cię o takie oświadczenie),
 • oświadczenia albo zaświadczenia o dochodach osób z rodziny.

 

Moja rada !!!

Lista dokumentów, które potwierdzą dochód Twojej rodziny, zależy od Waszej sytuacji. Dlatego najlepiej skontaktuj się ze swoim urzędem i dowiedz się, jakie dokumenty musisz dostarczyć. Dzięki temu zaoszczędzisz czasu i niepotrzebnych nerwów.

Dokumenty potwierdzające wysokość osiągniętych dochodów to:

 • oryginał zaświadczenia  z Urzędu Skarbowego o wysokości rocznego dochodu
 • oświadczenie o dochodach nieopodatkowanych we wskazanym roku
 • oryginał zaświadczenia z ZUS bądź od pracodawcy LUB oświadczenie o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne, które rzeczywiście były odprowadzone we wskazanym roku
 • zaświadczenie właściwego organu gminy, nakaz płatniczy lub oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni we wskazanym roku
 • oświadczenie członka rodziny rozliczającego się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne

Zaskoczyłam się bardzo pozytywnie w moim urzędzie. Okazało się, że Urząd sam ściąga sobie dochody moje i małżonka z odpowiedniego urzędu skarbowego. Nie musiałam więc donosić dokumentów o dochodzie.

Jeżeli składasz wniosek w 2017 roku do 31 października to pod uwagę brany jest dochód za 2015 roku. Od 1 listopada już dochód za 2016 rok.

Gdzie należy złożyć wniosek o becikowe?

Wniosek składamy w miejscu wyznaczonym przez gminę – może być to Urząd Miasta czy Ośrodek Pomocy Społecznej, ale istnieje też możliwość przesłania dokumentów drogą elektroniczną, do czego jednak jest potrzebny uwierzytelniony podpis elektroniczny.

Jak wypełnić wniosek o becikowe?

W formularzu należy wpisać dane własne oraz dziecka (lub dzieci), dane członków rodziny, nazwę organu, do którego opłacane są składki na ubezpieczenie zdrowotne (czyli np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Wojskowe Biuro Emerytalne, Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub inne).

Ile jest czasu na złożenie dokumentów?

Na złożenie dokumentów mamy 12 miesięcy od momentu urodzenia się dziecka. Jeżeli złożymy je później wniosek nie zostanie rozpatrzony.

Kiedy otrzymam pieniądze?

Najpóźniej do końca miesiąca, w którym nastąpiło złożenie wniosku. Z zastrzeżeniem, że jeżeli złożenie wniosku nastąpiło po 10 dniu miesiąca to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek.

 

A czy wiesz już jakie świadczenia przysługują ojcu po urodzeniu dziecka? To nie tylko urlop ojcowski. Sprawdź tutaj.

17 komentarzy

 1. Nowa-K

  8 sierpnia 2017 at 07:21

  Dziękuję za informacje, przydadzą się 😉
  Pozdrawiam

 2. Kasia Lorenc

  8 sierpnia 2017 at 09:27

  Co prawda nas już ten temat nie dotyczy. Ale artykuł zawiera naprawdę cenne instrukcje.

 3. Paulina R-w

  8 sierpnia 2017 at 10:27

  cenne wskazówki, podrzucę mojej przyjaciółce ktróa rodzi w październiku

 4. Ewelina (Pozytywny Dom)

  8 sierpnia 2017 at 11:08

  Fajnie by było, jakby wszystkie urzędy były takie sprytne i same ściągały dane z US i ZUS. Mniej papierkologii, sprawniejsze przepływ danych i oszczędność czasu i nerwów 🙂

  1. Marta G

   8 sierpnia 2017 at 19:18

   Każdy urząd lub ośrodek pomocy (to zalezy kto zajmuje się świadczeniami rodzinnymi) od 2016 roku sam ściąga dochody z urzędu skarbowego czy z zus. Urząd czy osrodek nie ma prawa wymagać od wnioskodawcy dostarczenia tych dokumentów.

 5. Olga Dąbrowska

  8 sierpnia 2017 at 11:27

  Przydatny post dla osób, które spodziewają się potomstwa!

 6. Świat Toli

  8 sierpnia 2017 at 12:32

  Przydatny wpis, dla osób starających się o te pieniądz może stanowić podpowiedź.

 7. Magdalena Urbańska

  8 sierpnia 2017 at 14:56

  Przesyłam siostrze. Zakręcona jest po porodzie jak słoik na zimę, przyda jej się ta wiedza 🙂

  1. BeztroskaMama

   8 sierpnia 2017 at 17:55

   Nie dziwię się jej 🙂 też byłam zakręcona 🙂

 8. Zołza z kitką

  8 sierpnia 2017 at 19:58

  Jak na razie temat mnie nie dotyczy – zanim doczekam się potomstwa wszystko pewnie milion razy się jeszcze zmieni 😀

 9. matka w pigułce

  8 sierpnia 2017 at 22:16

  Na pewno bardzo przydatny wpis. My kilka lat temu nie załapaliśmy się na becikowe, bo chyba nawet jakiś czas go nie było.

 10. Monika (mama na całego)

  8 sierpnia 2017 at 23:00

  Dwa razy załapałam się na becikowe i dwa razy nie. Już chyba więcej nie będzie okazji 🙂 Pozdrawiam 🙂

 11. Agata Pęksyk

  9 sierpnia 2017 at 07:27

  Ja sie zdziwiłam bo naprawdę nabiegac się nie musiałam. Pani za pierwszym razem wszystko wytłumaczyła dała dokumenty do wypełnienia, zaznaczyła gdzie mają się podpisać dwie osoby. Jak już składałam to nawet pomogła mi wypełnić dokumenty. Byłam zdziwiona że tak łatwo i szybko poszło. W piątek składałam a w środę miałam już decyzję.

 12. charmante

  21 września 2017 at 15:17

  Kiedyś było lepiej, takie moje zdanie. Na becikowe już się nie załapię, ale wkurza mnie fakt, że w pl trzeba kombinowac by od państwa coś otrzymać.

 13. Anna

  22 września 2017 at 11:47

  Mnie na razie ten temat nie dotyczy. 🙂

 14. Monika Nowak

  22 września 2017 at 12:38

  Trochę się pozmieniało od czasu, kiedy ja się starałam o to 🙂

 15. Magda

  16 stycznia 2018 at 20:20

  Jak niestety się nie załapałam . Mąż przebywał za granica , więc przekraczaliśmy dochód , mimo tego że po odliczeniu kosztów najmu i życia na 2 domy , pozostawało nam niewiele . Ale nie rodziłam dla becikowego 🙂

Leave a Reply