Bezpieczeństwo pupila, to bezpieczeństwo całej rodziny

Różności

Bezpieczeństwo pupila, to bezpieczeństwo całej rodziny

Nie wiem jak u Was, ale u mnie w tym roku jest istna plaga kleszczy… Są dosłownie wszędzie, nawet w ogrodzie, co mnie przeraża. Najbardziej boję się o córki, bo one biegają za psem i kotami po całym ogrodzie i po wszelkich możliwych chaszczach. Im większe, tym bardziej atrakcyjne. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie rodziny.

Kleszcze przenoszą wiele chorób, są niebezpieczne dla człowieka i dla psa. A na nieszczęście w tym roku są one dosłownie wszędzie! A ja i moje córki dosłownie je przyciągamy. Ostatnio kleszcz spacerował sobie po nogach córki, a kolejny po moim ramieniu…

Kilka zasad bezpieczeństwa

Po każdym spacerze czy nawet zabawie w ogrodzie dokładnie sprawdzam córki, czy przypadkiem nie mają ze sobą pasażera na gapę.

Na spacer do lasu staram się ubierać córki w długie jasne spodnie, a na głowę czapkę – wtedy lepiej widać nieproszonych gości.

Psa szczotkuję po spacerze i dokładnie oglądam czy nie złapał jakiegoś pajęczaka – a o to nietrudno. Kleszcze mogą spacerować po sierści i przy kontakcie z dzieckiem przejść na nie.

Dodatkowo wiedząc jak mogą być niebezpieczne kleszcze dla psa, zabezpieczam go w obrożę Foresto przeciw pchłom i kleszczom. Mam poczucie, że odpowiednio o niego zadbałam.

Ważne jest też, żeby nie puszczać samego psa po lesie czy na łąkach. Może się okazać, że po takim samowolnym rajdzie przyniesie nam sporą liczbę pajęczaków.

Przed wyjściem na spacer spryskuję dziewczyny specjalnym preparatem, aby zminimalizować możliwość złapania niechcianego gościa.

Ważnym rozwiązaniem może być również wybór odpowiedniej pory na spacer. Warto wiedzieć, że kleszcze są najaktywniejsze wcześnie rano i późnym popołudniem. Planując spacer po lesie dobrze więc będzie wybrać się tam w godzinach południowych.

To tyle w teorii – wiadomo, że nie zawsze da się uniknąć bliskiego spotkania z pajęczakiem. Doskonale o tym wiem… Nie jest możliwe zamknięcie się w złotej klatce, tak aby nie mieć kontaktu z kleszczami. Są takie regiony Polski gdzie jest ich wysyp i spotkać można je dosłownie wszędzie. Dlatego ważny jest CZAS.

Co zrobić jak już złapiemy kleszcza?

Właśnie, co zrobić?

Szybko zareagować, bo czas jaki kleszcz jest wbity w skórę ma znaczenie. Im szybciej się go pozbędziemy tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia boreliozą u człowieka czy też babeszjozą u psa.

Można go usunąć zwykłą pęsetą, szybkim pewnym ruchem. Ja tak robię u mojego psa czy kota gdy znajdę coś u niego. Natomiast sobie czy dziecku sama nigdy bym nie usunęła – strach mnie paraliżuje i wtedy udaję się po pomoc do pielęgniarki 🙂

WAŻNE, aby nie nie kręcić w żadną stronę – takim sposobem możemy oderwać sam odwłok, a głowa zostanie w ciele.

Ostrożność i zdrowy rozsądek, to są główne zasady. I to w każdej dziedzinie życia.

Leave a Reply