Dziecko

Co widzi noworodek? Musisz to wiedzieć zanim urządzisz mu pokój

Ciąża to przeważnie piękny okres w życiu kobiety. Ciężarna jest pełna euforii i z uśmiechem na twarzy przygotowuje kącik dla maluszka. Kolorowe karuzele goszczą niemal na każdym łóżeczku dziecka. Do tego obowiązkowo kolorowe przytulanki, zawieszki czy obrazki. Tylko czy noworodek to na prawdę widzi? Zwykle się nad  tym nie zastanawiamy. 

Jednak jakie jest nasze zdziwienie gdy noworodek nie interesuje się kolorowymi zabawkami i nawet na nie nie reaguje. Zaczynamy się zastanawiać czy aby na pewno wszystko jest w porządku.

Obserwując Bąbelka podczas zabawy zauważyłam, że bardziej zwracała uwagę na ciemne barwy na jasnym tle i tylko te znajdujące się blisko niej. Okazuje się, że noworodek widzi dosyć nieostro, potrafi skupić wzrok na obserwowanym obiekcie jednak widzi go jak by za mgłą.

 

Magiczne 20-30 centymetrów

Dlatego najlepiej jest przysuwać się do maleństwa na odległość 20 -30 centymetrów, wtedy maluch będzie miał możliwość lepszej obserwacji naszej twarzy. Warto tak robić podczas karmienia czy kąpieli. Wtedy bobas lepiej widzi znane twarze, czuje się bezpieczniej i jest spokojniejszy.

 

Kontrastowe barwy

Maluch początkowo nie odróżnia również kolorów. Niektórzy uważają, że noworodek najpierw dostrzega kolor czerwony i wszelkie odcienie szarości i bieli. Dlatego ostatnio tak bardzo modne stały się kontrastowe maskotki dla noworodków. Bąbelek również taką posiada – to Mr Bobek.

Dlatego przez pierwszy miesiąc życia dziecka najlepiej sprawdzą się właśnie zabawki w kontrastowych barwach. Mogą to być czarno-białe obrazki zawieszone nad łóżeczkiem, przytulanki sensoryczne w paski czarno-białe lub specjalne kostki dla niemowląt. Takie zabawki można znaleźć w wielu sklepach z artykułami dla dzieci.

Również można zrobić je samemu. W jednym z poprzednich postów pisałam jak zrobić pompony tiulowe nad łóżeczko noworodka.

 

Jaskrawe światło

Malec w pierwszych tygodniowych po tej stronie brzuszka dostrzega również różnice pomiędzy jasnością a ciemnością. Dlatego ważne jest aby nie był narażony na ostre światło, które go razi.

Dziecko około 4 miesiąca zaczyna rozpoznawać pozostałe barwy. I właśnie w tym czasie zaczynają go interesować zabawki i wszystko co znajduje się wokół niego.

Nie wyobrażam sobie jakbym miała leżeć w łóżku i patrzeć się na biały sufit. A to właśnie to widzi noworodek ciągle patrząc w górę. Dlatego warto powiesić karuzelę nad łóżeczkiem dziecka. Dzięki temu może rozwijać swoje zmysły i umiejętności.