Co widzi noworodek? Musisz to wiedzieć zanim urządzisz mu pokój

Dziecko

Co widzi noworodek? Musisz to wiedzieć zanim urządzisz mu pokój

Ciąża to przeważnie piękny okres w życiu kobiety. Ciężarna jest pełna euforii i z uśmiechem na twarzy przygotowuje kącik dla maluszka. Kolorowe karuzele goszczą niemal na każdym łóżeczku dziecka. Do tego obowiązkowo kolorowe przytulanki, zawieszki czy obrazki. Tylko czy noworodek to na prawdę widzi? Zwykle się nad  tym nie zastanawiamy. 

Jednak jakie jest nasze zdziwienie gdy noworodek nie interesuje się kolorowymi zabawkami i nawet na nie nie reaguje. Zaczynamy się zastanawiać czy aby na pewno wszystko jest w porządku.

Obserwując Bąbelka podczas zabawy zauważyłam, że bardziej zwracała uwagę na ciemne barwy na jasnym tle i tylko te znajdujące się blisko niej. Okazuje się, że noworodek widzi dosyć nieostro, potrafi skupić wzrok na obserwowanym obiekcie jednak widzi go jak by za mgłą.

 

Magiczne 20-30 centymetrów

Dlatego najlepiej jest przysuwać się do maleństwa na odległość 20 -30 centymetrów, wtedy maluch będzie miał możliwość lepszej obserwacji naszej twarzy. Warto tak robić podczas karmienia czy kąpieli. Wtedy bobas lepiej widzi znane twarze, czuje się bezpieczniej i jest spokojniejszy.

 

Kontrastowe barwy

Maluch początkowo nie odróżnia również kolorów. Niektórzy uważają, że noworodek najpierw dostrzega kolor czerwony i wszelkie odcienie szarości i bieli. Dlatego ostatnio tak bardzo modne stały się kontrastowe maskotki dla noworodków. Bąbelek również taką posiada – to Mr Bobek.

Dlatego przez pierwszy miesiąc życia dziecka najlepiej sprawdzą się właśnie zabawki w kontrastowych barwach. Mogą to być czarno-białe obrazki zawieszone nad łóżeczkiem, przytulanki sensoryczne w paski czarno-białe lub specjalne kostki dla niemowląt. Takie zabawki można znaleźć w wielu sklepach z artykułami dla dzieci.

Również można zrobić je samemu. W jednym z poprzednich postów pisałam jak zrobić pompony tiulowe nad łóżeczko noworodka.

 

Jaskrawe światło

Malec w pierwszych tygodniowych po tej stronie brzuszka dostrzega również różnice pomiędzy jasnością a ciemnością. Dlatego ważne jest aby nie był narażony na ostre światło, które go razi.

Dziecko około 4 miesiąca zaczyna rozpoznawać pozostałe barwy. I właśnie w tym czasie zaczynają go interesować zabawki i wszystko co znajduje się wokół niego.

Nie wyobrażam sobie jakbym miała leżeć w łóżku i patrzeć się na biały sufit. A to właśnie to widzi noworodek ciągle patrząc w górę. Dlatego warto powiesić karuzelę nad łóżeczkiem dziecka. Dzięki temu może rozwijać swoje zmysły i umiejętności.

17 komentarzy

 1. Ewa Kujawa-Szura

  26 września 2017 at 08:36

  trudno rodziców przekonać że czarno-białe zabawki są bardziej interesujące dla malucha niż pastelowe pluszaki , a powód jest taki oczywisty 🙂 pozdrawiam serdecznie 🙂

  1. BeztroskaMama

   2 października 2017 at 07:12

   Bo kolorowe pluszowe zabawki są tak urocze że po prostu nie możemy przejść obok nich żeby nie kupić 🙂
   Sama wiem to po sobie – dopiero gdy urodziłam zaczęłam doczepiać małej czarne pompony

 2. rodzicewsieci.pl

  26 września 2017 at 09:28

  ooo właśnie napisałam tez na tem temat. bardzo istotna sprawa. Warto pamiętać o tych barwach na początku życia maluszka.

  1. BeztroskaMama

   2 października 2017 at 07:13

   To poszukam twojego artykułu 🙂 może coś jest czego u mnie nie ma

 3. Bookendorfina Izabela Pycio

  26 września 2017 at 09:33

  Wiele obrazków właśnie czarno-białych tworzyłam w pierwszych tygodniach naszych dzieci, bardzo je lubiły. 🙂

  1. BeztroskaMama

   2 października 2017 at 07:14

   A ile radości przy robieniu, taka satysfakcja że coś się samemu zrobiło.

 4. naszebabelkowo.blogspot.com

  26 września 2017 at 09:33

  U nas synek trafił do rodziny kiedy miał 2,5 miesiąca – więc już żywo reagował na kolorowe zabawki i książeczki, natomiast te kontrastowe nigdy go jakoś szczególnie nie pociągaly.

  1. BeztroskaMama

   2 października 2017 at 07:18

   Niby twój Bąbelek był już duży a jednak takie maleństwo. Dla takiego maluszka ważna jest bliskość z rodzicem. I nawet taki noworodek często nie reaguje na zabawki, nawet te kontrastowe

 5. Ewelina (Pozytywny Dom)

  26 września 2017 at 10:51

  Ludzie chyba nie mają świadomości, jak bardzo ograniczone jest widzenie noworodka. Machamy do maluszka, robimy śmieszne miny i animujemy pluszaki, a on i tak tego nie widzi. Za to chłonie świat innymi zmysłami, potrzebuje przytulania, ciepła, znajomych głosów i zapachów

  1. BeztroskaMama

   2 października 2017 at 07:19

   Otóż to. Bliskość, ciepło głosy rodziców – tego najbardziej dziecko potrzebuje. To czas na poznanie się siebie nawzajem.Bardzo ważny i dla dziecka i dla rodziców.

 6. Madzia

  26 września 2017 at 15:23

  Bardzo przydatny artykuł. Coraz większą świadomość ma młode pokolenie odnośnie noworodka. Gorzej ze starsxymi osobami. I tak wszystko wiedzą lepiej ?

  1. BeztroskaMama

   26 września 2017 at 15:45

   Na to nic nie poradzimy – często ich rady są po prostu przestarzałe. Najlepiej jest je jednym uchem wpuszczać a drugim wypuszczać. Oczywiście wcześniej je odpowiednio przefiltrować 🙂

 7. Sylwia

  26 września 2017 at 18:21

  Bardzo trafne ujęcie tematu 🙂 Ciekawe porady i spostrzeżenia 🙂

 8. Sylwia

  28 września 2017 at 17:49

  Niby proste, ale jednak trzeba podsumować 🙂 Świetny tekst

 9. Aleksandra Załęska

  29 września 2017 at 08:55

  Zawsze zastanawiałam się, co tak naprawdę widzi noworodek i dlaczego interesują go kontrastowe zabawki. Cenne wskazówki!

Leave a Reply