Ciąża

Torba do porodu – co zapakować do szpitala dla siebie i dziecka?

Kiedy nieubłaganie zbliża się termin porodu chcemy być przygotowane. Ale co powinna zawierać torba do porodu? Co spakować dla siebie i dziecka? Ja wolę mieć dopięte wszystko na ostatni guzik niż być nie przygotowana i niepotrzebnie się stresować. Postawiłam sobie za cel, że minimum miesiąc przed terminem moja torba do porodu będzie już gotowa i będzie czekać na sygnał.

Torba do porodu - co spakować dla siebie i dziecka?

Szukając w sieci informacji co trzeba zapakować w torbę do porodu doszłam do wniosku, że najlepiej zabrać ze sobą całą szafę. Każdy podawał coraz więcej rzeczy, które były wręcz “niezbędne” podczas pobytu na porodówce.  Na szczęście uczęszczając do szkoły rodzenia (o której pisałam tutaj), dostałam czytelną instrukcję co jest nam tak naprawdę potrzebne.

Położna podała nam praktyczną listę co należy zapakować w torbę do porodu do szpitala. Tak abyśmy nie jechały obładowane po uszy torbami i przypadkiem nie spakowały się jak byśmy jechały na dwutygodniowy urlop. Dostałyśmy praktyczne rady. W końcu ona pracuje na porodówce i wie najlepiej co jest potrzebne kobiecie rodzącej. Wiadomo to są rzeczy najbardziej niezbędne – w końcu jedziemy tam na 3-4 dni, a nie na dwutygodniowe wakacje. Połowa domu jest nam nie potrzebna.

Lista niezbędnych rzeczy do szpitala:

 1. Oryginały ostatnich badań – morfologi, USG, w tym również oryginał grupy krwi
 2. Spisane dokładne dane przychodni do której chcemy aby należało dziecko. Tam zostanie wysłana książeczka ze szczepieniami jakie odbył się w szpitalu.
 3. Dowód osobisty – należy przy rejestracji podać aktualny adres zamieszkania.
 4. Kartę ciąży
 5. Jedno opakowanie TANTUM ROSSA (10 saszetek)
 6. Laktator, wkładki laktacyjne
 7. Szlafrok
 8. Koszula nocna rozpinana z przodu minimum – 2 sztuki
 9. Do porodu zwykła koszulka, taka aby zakrywała nam pośladki
 10. Majtki jednorazowe – 5 sztuk (Bella)
 11. Wkładki poporodowe – 2 opakowania (Bella)
 12. Biustonosz do karmienia
 13. Klapki pod prysznic – zwykłe gumowe
 14. Podstawowe przybory toaletowe
 15. Sztućce, kubek
 16. Maść Bepanthen na brodawki
 17. Butelka wody
 18. Jakieś kanapki, biszkopty, herbatniki
 19. Ładowarka do telefonu
 20. Ręcznik papierowy kuchenny
 21. Papier toaletowy
 22. Ciepłe skarpetki – 4 pary
 23. Ręczniki – 2 duże, 1 mały

Dla dziecka na sale porodową potrzebne będą:

 • rożek /kocyk
 • 2 tetrowe pieluchy
 • 1 pampers
 • czapeczka smerfetka
 • pajacyk, kaftanik i śpioszki

Dla dziecka po porodzie:

 • paczka pampersów
 • 5 pieluszek tetrowych lub flanelowych
 • 4 komplety pajacyków lub kaftaników
 • 1 czapeczka
 • butelka
 • smoczek

Wiadomo, każdy szpital ma swoje procedury i wymagania. Dlatego na stronach większości szpitali są podane listy tego, co należy zabrać ze sobą do porodu. A jeżeli nie ma najlepiej jest zadzwonić i samemu się zapytać. Ja dla pewności tak zrobiłam. I okazało się, że w szpitalu, w którym zdecydowałam się rodzić dzieci są ubierane w ubranka szpitalne. Potrzebne są tyko paczka pieluszek i chusteczek, resztę zapewnia szpital. Również koszulę do porodu dostawało się szpitalną.

Ubranko na wyjście Bąbelka z szpitala najlepiej jak Wam ktoś przywiezie w dniu wypisu. Dzięki temu przenosimy mniejszą ilość szpitalnych bakterii na ubranka.

Dodatkowo jeszcze dla dziecka spakowałam smoczek i małą butelkę w razie gdyby laktacja mi się nie ruszyła. Ta decyzja okazała się zbawienna. Smoczek i butelka okazały się niezbędne.

Teraz gdy poród mam już za sobą mogę śmiało powiedzieć, że moja lista okazała trafna. Nic mi nie brakowało, wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy były spakowane do jednej torby.

 

Jeżeli uważasz post za pomocny zostaw komentarz 🙂 Miło mi też będzie jeśli polubisz mojego bloga na Facebooku. Dzięki temu nie przegapisz kolejnych artykułów.