Rak to nie wyrok – profilaktyka ratuje życie

Różności

Rak to nie wyrok – profilaktyka ratuje życie

Dwie kreski na teście ciążowym to radosna wiadomość niemal dla każdej kobiety. Jednak niektóre z nas stają przed wielkim dylematem – co dalej? Jak to co? Za 9 miesięcy przytulę swoje ukochane dziecko. Niestety, niektóre kobiety nie wiedzą czy uda im się donosić ciążę. Nie wiedzą nawet czy same dożyją porodu i widoku uśmiech własnego dziecka. Słowa lekarza są jak wyrok – rak…

Boskie Matki

Większość z tych kobiet decyduje się urodzić dziecko mimo choroby. Pomimo tego świadomości, że mogą tego nie przeżyć. Dlaczego to robią? Ja wiem. Bo tę istotę noszoną pod sercem kochamy jeszcze zanim ją ujrzymy. Naszym największym marzeniem jest dać jej życie. Dopiero potem będziemy walczyć o swoje. Będąc mamą nawet nie chcę sobie wyobrażać tego, co czują te kobiety. Wszystkie przyszłe mamy, które najpierw lękają się o zdrowie dziecka a potem myślą o sobie.

Czy wiesz, że w Polsce co roku około 500 kobiet w ciąży dowiaduje się że ma raka?

Są to dane zebrane przez  Fundację Rak’and Roll, walczącą z mitem, że rak = śmierć. Z rakiem można wygrać. Niejedna kobieta już to udowodniła.

6 października obchodzimy dzień Boskiej Matki. Jak się domyślasz jest to dzień kobiet, które odważyły się zaryzykować i powalczyć o życie dziecka i swoje.

Rak to nie wyrok

Obecnie rak w ciąży na prawdę nie jest wyrokiem. Medycyna poszła do przodu tak. że istnieje szansa na leczenie chorej matki bez ryzyka dla nienarodzonego dziecka. Mamy mają szansę powalczyć o swoje szczęśliwe życie na tym świecie.

Co ja mogę zrobić w taki dzień? Co możesz zrobić Ty?

Ja wiem, umówię się na wizytę do mojego lekarza. Przebadam się. Zrobię badanie krwi.

Dlaczego to zrobię?

Bo chcę żyć. Mam dla kogo. Chcę aby moje dziecko miało zdrową mamę, która będzie szalała na placu zabaw a nie na szpitalnym łóżku. Chcę zobaczyć jak pójdzie do szkoły, poznać jej pierwsze dylematy, miłostki, pierwszego chłopak. Chcę patrzeć po prostu jak dorasta.

Profilaktyka nie boli – pomaga

Profilaktyka jest bardzo ważna, dzięki wczesnemu wykryciu raka mamy większe szanse na całkowite wyleczenie.

Cytologia minimum raz na 3 lata

Cytologia nie boli a może uratować ci życie. Pamiętaj, że na NFZ przysługuje Ci jedna cytologia na 3 lata. Nie warto tyle czekać. Prywatnie też możesz ja zrobić. Kosztuje grosze a ratuje życie. Warto wybrać się na te parę minut na badanie by być może zyskać życie.

USG  piersi raz na rok

USG piersi warto wykonać raz w roku. Ja je robię. Kiedy na profilaktycznej wizycie okazało się, że na ekranie aparatu USG widać jakiegoś guza na piersi byłam przerażona. Strach był ogromny. Na szczęście na biopsję nie musiałam długo czekać. Za to czas oczekiwania na wyniki trwał wieczność. Okazało się, że to tylko niegroźna torbiel. Ale to wydarzenie dało mi wiele do myślenia o własnym zdrowiu i życiu. Teraz gdy jestem mamą dbam o to jeszcze bardziej.

Profilaktyka ratuje nam życie – dajmy sobie pomóc

Ja, Ty, Twoja siostra czy mama idźmy na badania. Poświęcając na nie czas być może dajemy sobie szansę na to by patrzeć jak dorastają nasze dzieci. Znajdź czas w swoim napiętym grafiku. Znajdź czas na życie.

23 komentarze

 1. Anna Anna

  6 października 2017 at 23:16

  To prawda, te kobiety robią wielką rzecz i nawet sobie nie wyobrażam, co czują.

 2. Edyta

  6 października 2017 at 23:41

  Myślę, że na regularne badania powinny zgłaszać się wszystkie kobiety. Nie tylko mamy:)

  1. BeztroskaMama

   6 października 2017 at 23:44

   Tak jest – dlatego napisałam – ”Ja, Ty, Twoja siostra czy mama idźmy na badania”. Profilaktyczne badania mogą uchronić nas przed tragedią.

 3. robotnabezrobotna

  7 października 2017 at 07:57

  Dla jednych takie kobiety to „idiotki”, nie raz słyszyałam takie określenie,bo jak moźna poswiecac siebie dla dziecka którego sie nie nawet jeszcze nie zna, dla mnie są bohaterkami i to podwojnymi, nie dość że muszą walczyć z tą okropną chorobą to jeszcze noszą nowe życie pod sercem, kibicuję każdej takiej mamie z całego serca by im się zawsze udało wygrać 🙂

  1. BeztroskaMama

   8 października 2017 at 09:20

   Również jestem z nimi sercem. Teraz wiem jaką wielką wojnę muszą wygrać. Dla mnie to też bohaterki. Boskie Matki

 4. Zwykła Matka

  7 października 2017 at 09:05

  Znam kogoś kto się zmagał z choroba w ciąży 🙁 Na szczęście wszystko dobrze sie skończyło!

  1. BeztroskaMama

   8 października 2017 at 09:18

   Również znam taką osobę. Gdy mi opowiedziała co przeżyła zrozumiałam bardzo wiele. Ze można przetestować wszystko dla dziecka, dzięki niej uwierzyłam że tym razem uda się i zobaczę moje dziecko.

 5. Milena Hetman

  7 października 2017 at 19:44

  Na dzieci jestem jeszcze za młoda, jednak to prawda, badania mogą uratować nam życie.

 6. Jagoda - Kobieta techniczna

  7 października 2017 at 20:02

  Profilaktyka jest bardzo ważna, chociaż mimo że to wciąż powtarzamy to niestety nie zawsze przestrzegamy. Szkoda.
  Co do mam, które mimo raka i zagrożenia dla siebie decydują się na dziecko to zawsze uważałam je za bohaterki, ale nie do końca rozumiałam to postępowanie. Od czasu kiedy jestem w ciąży wiem, że sama bym tak zrobiła.

  1. BeztroskaMama

   8 października 2017 at 09:17

   Też zrozumiałam ich postępowania gdy sama zaszłam w ciążę, gdy mam dziecko. Zrozumiałam wiele, dlatego chcę zwrócić uwagę na profilaktykę, aby jak najwięcej kobiet wreszcie zadbało o siebie

 7. Anna Wojtyna

  7 października 2017 at 20:12

  Mam dwie córki i nie wyobrażam sobie, co by było gdyby mnie im zabrakło. Że nie zobaczyłabym ich więcej, nie widziałabym reszty ich dzieciństwa, ich życia… Rak brzmi dla mnie strasznie. Gdybym w ciąży dowiedział się o raku, absolutnie nie usunelabym ciąży. Zrobiłabym wszystko, by urodzić. Chociaż byłoby to dla mnie strasznie żyć w świadomości, że mogę nie przeżyć… Podziwiam kazda kobietę, która zdecydowała się na to bohaterstwo.

  1. BeztroskaMama

   8 października 2017 at 09:15

   Nawet nie chce sobie tego wyobrażać, wolę nawet tak nie myśleć. Dlatego dbam o siebie, bo wiem że jest kimś ważnym dla mojej rodziny.

 8. European Jull

  7 października 2017 at 20:34

  Trzeba o siebie dbać i o badaniach profilaktycznych pamiętać, to tak jak zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna. Niestety często to nam gdzieś umyka , może w natłoku codziennych zajęć?

  1. BeztroskaMama

   8 października 2017 at 09:13

   Wydaje mi się że zapominamy o sobie. Kobieta dba o dom, o dzieci a siebie odkłada na później. Nie ma czasu dla siebie bo wydaje jej się że jest zdrowa.

 9. odNova.net

  7 października 2017 at 21:32

  Tak bardzo ważna jest profilaktyka, codzienna dbałość o siebie i swoje zdrowie. Szczególnie to dla mnie istostne od kiedy zostałam mamą, teraz wiem, że dbając o siebie dbam o przyszłość moich dzieci.

  1. BeztroskaMama

   8 października 2017 at 09:12

   Dbając o własne zdrowie dbamy o własną rodzinę. Przeraża mnie fakt że niektóre kobiety nawet po porodzie nie idą na kontrol bo nie mają czasu. Ale czy na pewno nie mają czasu?

 10. Tsu Manjin

  7 października 2017 at 21:46

  Tak z rakiem nie ma żartów i llepiej badać się profilaktycznie, bo tego gówna się nnie czuje, a jak się okaże, że się pojawiło to zazwyczaj jest już za późno…

  1. BeztroskaMama

   8 października 2017 at 09:11

   Dlatego ważne jest aby jak najwięcej kobiet zwróciło uwagę na siebie, na swoje zdrowie.

 11. Ajga Pisze

  7 października 2017 at 23:01

  Zawsze kiedy myślę o raku ogarnia mnie jakiś wewnętrzny lęk i strach. Oby profilaktyka pozwoliła jak największej ilości osobom wyjść z niej bez szwanku

  1. BeztroskaMama

   8 października 2017 at 09:10

   Niestety, tak staje się plagą. Na szczęście medycyna idzie do przodu i bardzo często udaję się wygrać tą walkę. Dlatego profilaktyka jest tak ważna, przekażmy post dalej aby jak najwięcej kobiet zwróciło uwagę na własne zdrowie

 12. Sylwia Kamińska | Matczysko

  8 października 2017 at 09:16

  Poruszasz bardzo wazny temat. Wystarczy raz w roku odwiedzić lekarza, iść na badania krwi. Zrobić cokolwiek by spać spokojniej.

 13. Save the Magic Moments

  10 października 2017 at 21:55

  Masz rację. Zdecydowanie! Powinniśmy się badać. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, to musi być okropne. Urodzić, to jedno ale mieć świadomość, że może wychowywać się bez nas, to musi być paraliżujące.

Leave a Reply