Różności

Rak to nie wyrok – profilaktyka ratuje życie

Dwie kreski na teście ciążowym to radosna wiadomość niemal dla każdej kobiety. Jednak niektóre z nas stają przed wielkim dylematem – co dalej? Jak to co? Za 9 miesięcy przytulę swoje ukochane dziecko. Niestety, niektóre kobiety nie wiedzą czy uda im się donosić ciążę. Nie wiedzą nawet czy same dożyją porodu i widoku uśmiech własnego dziecka. Słowa lekarza są jak wyrok – rak…

Boskie Matki

Większość z tych kobiet decyduje się urodzić dziecko mimo choroby. Pomimo tego świadomości, że mogą tego nie przeżyć. Dlaczego to robią? Ja wiem. Bo tę istotę noszoną pod sercem kochamy jeszcze zanim ją ujrzymy. Naszym największym marzeniem jest dać jej życie. Dopiero potem będziemy walczyć o swoje. Będąc mamą nawet nie chcę sobie wyobrażać tego, co czują te kobiety. Wszystkie przyszłe mamy, które najpierw lękają się o zdrowie dziecka a potem myślą o sobie.

Czy wiesz, że w Polsce co roku około 500 kobiet w ciąży dowiaduje się że ma raka?

Są to dane zebrane przez  Fundację Rak’and Roll, walczącą z mitem, że rak = śmierć. Z rakiem można wygrać. Niejedna kobieta już to udowodniła.

6 października obchodzimy dzień Boskiej Matki. Jak się domyślasz jest to dzień kobiet, które odważyły się zaryzykować i powalczyć o życie dziecka i swoje.

Rak to nie wyrok

Obecnie rak w ciąży na prawdę nie jest wyrokiem. Medycyna poszła do przodu tak. że istnieje szansa na leczenie chorej matki bez ryzyka dla nienarodzonego dziecka. Mamy mają szansę powalczyć o swoje szczęśliwe życie na tym świecie.

Co ja mogę zrobić w taki dzień? Co możesz zrobić Ty?

Ja wiem, umówię się na wizytę do mojego lekarza. Przebadam się. Zrobię badanie krwi.

Dlaczego to zrobię?

Bo chcę żyć. Mam dla kogo. Chcę aby moje dziecko miało zdrową mamę, która będzie szalała na placu zabaw a nie na szpitalnym łóżku. Chcę zobaczyć jak pójdzie do szkoły, poznać jej pierwsze dylematy, miłostki, pierwszego chłopak. Chcę patrzeć po prostu jak dorasta.

Profilaktyka nie boli – pomaga

Profilaktyka jest bardzo ważna, dzięki wczesnemu wykryciu raka mamy większe szanse na całkowite wyleczenie.

Cytologia minimum raz na 3 lata

Cytologia nie boli a może uratować ci życie. Pamiętaj, że na NFZ przysługuje Ci jedna cytologia na 3 lata. Nie warto tyle czekać. Prywatnie też możesz ja zrobić. Kosztuje grosze a ratuje życie. Warto wybrać się na te parę minut na badanie by być może zyskać życie.

USG  piersi raz na rok

USG piersi warto wykonać raz w roku. Ja je robię. Kiedy na profilaktycznej wizycie okazało się, że na ekranie aparatu USG widać jakiegoś guza na piersi byłam przerażona. Strach był ogromny. Na szczęście na biopsję nie musiałam długo czekać. Za to czas oczekiwania na wyniki trwał wieczność. Okazało się, że to tylko niegroźna torbiel. Ale to wydarzenie dało mi wiele do myślenia o własnym zdrowiu i życiu. Teraz gdy jestem mamą dbam o to jeszcze bardziej.

Profilaktyka ratuje nam życie – dajmy sobie pomóc

Ja, Ty, Twoja siostra czy mama idźmy na badania. Poświęcając na nie czas być może dajemy sobie szansę na to by patrzeć jak dorastają nasze dzieci. Znajdź czas w swoim napiętym grafiku. Znajdź czas na życie.