Dziecko

Wózek jak termos – jak nie chronić niemowlaka przed słońcem

Wreszcie mamy piękną pogodę. Prawdziwa wiosna zawitała do nas – śmiało można powiedzieć, że nawet lato. Idealna pogoda na spacer z dzieckiem. Ale jak ochronić niemowlaka przed słońcem? Stawiamy budkę i nakrywamy wózek pieluszką. Która z nas tak robi? Lub mija takie wózki?

Taka pieluszka jest przecież cieniutka, przewiewna i ochroni niemowlaka przed słońcem a nawet da trochę cienia. Wydaje się idealnym rozwiązaniem. Ale czy tak jest na pewno?

Ostatnio będąc na spacerze właśnie tak zrobiłam. Bąbelka raziło słońce, zamykała oczka i strasznie się kręciła. Mądra ze mnie matka, pomyślałam zasłonię ją pieluszką. Jak pomyślałam tak też zrobiłam.

Całe szczęście, że zajrzałam do środka – okazało się, że w gondoli jest bardzo gorąco. Temperatura była wyższa niż na zewnątrz.

Okazuje się, że pieluszka narzucona w taki sposób na budkę wózka powoduje, że dziecko znajduje się w “termosie”. Wózek okryty materiałem nie ma cyrkulacji powietrza. W środku robi się dużo cieplej niż na zewnątrz. Taka mała sauna.

Badania dowodzą, że w tak okrytym wózku temperatura wzrasta nawet o kilka stopni! A taka temperatura jest szkodliwa dla maluszka. Naturalna termoregulacja organizmu jest zachwiana i maluch szybciej się poci, ubranko staje się mokre. Idealne warunki do infekcji, która u takiego maluszka może być bardzo groźna. Również może powodować gorsze samopoczucie, niepokój, skóra zaczyna robić się sucha i czerwona. W najgorszym wypadku może nawet spowodować utratę przytomności czy wymioty.

Jeżeli temperatura na zewnątrz sięga powyżej 20 stopni, pamiętajmy również o odpowiednim ubiorze naszego maluszka.

Kiedy widzę jak w wózku leży niemowlę ubrane w ciepłą bluzę, spodnie, buty i na dodatek przykryte kocykiem, żeby go nie przewiało a jego mama idzie w bluzce i spodenkach to bardzo mi szkoda tego dzieciątka. Przecież w takiej gondoli jest jeszcze cieplej niż na zewnątrz.

Jak uchronić niemowlę przed słońcem?

 • Ubierz dziecko w lekką przewiewną odzież.
 • Staraj się aby na spacerze z wózkiem maluch przebywał jak najwięcej w cieniu.
 • Podczas tak ciepłych dni należy podawać dziecku więcej płynów, a gdy karmimy tylko własnym pokarmem należy częściej przystawiać maluszka do piersi.
 • Zamiast stawiać budkę wózka korzystaj z parasolki chroniącej dziecko przed słońcem
 • Nogi rączki narażone na słońce smaruj kremem z filtrem UV przeznaczonym dla dzieci
 • W upalne dni nie wychodź z domu między godziną 11 a 15.

Jakie kremy stosować dla niemowlaka?

 • Dla dzieci są specjalne kosmetyki z filtrami które nie wnikają w skórę. Tworzą one warstwę ochronną odbijającą promienie słoneczne.
 • Niemowlę należy smarować kremami z filtrem SPF 50+
 • Krem powinien posiadać atest Centrum Zdrowia Dziecka albo Instytutu Matki i Dziecka.
 • Krem należy nakładać około 30 minut przed wyjściem z domu i powtarzać co 2 godziny
 • Bardzo ważne jest nałożyć grubą warstwę kremu.

Chrońmy nasze dzieci przed słońcem, ale róbmy to z głową. Pamiętajmy o tym, aby nie przegrzewać maluszka. Przegrzanie jest bardzo groźne i nie trudno wtedy o nieszczęście.

Ubierajmy dzieci przewiewnie, nawet gdy dookoła słyszymy pełno dobrych rad

przykryj kocykiem bo przewieje, załóż bluzkę z długim rękawem bo mu zimno

Ja bardzo często słyszę takie rady od doświadczonych mam. Jednak czy są słuszne? Czy chłodne rączki świadczą o tym że dziecku jest zimno?

Pamiętajmy, że temperaturę sprawdzamy u takiego maluszka na karku.
Więc jeżeli nie mamy żadnych wywietrzników w naszym wózku, nie przykrywajmy go dodatkowo pieluszką.

A Ty jak chronisz swoje dziecko przed słońcem?