Pozwól ojcu być Ojcem

Różności, polecane

Pozwól ojcu być Ojcem

Faceci tak naprawdę nie potrafią nic zrobić w domu. Najlepiej tylko usiąść na kanapie z telefonem i pilotem w ręku. Nawet dzieckiem nie umieją się zająć. Nie wiedzą jak ubrać je na spacer odpowiednio do pogody. Nie mają pojęcia gdzie są ubranka. Ba! Nie wiedzą nawet, w co lubi bawić się ich dziecko. Takich opowieści słyszałam bardzo wiele. Droga żono, matko – pozwól ojcu być Ojcem!

Bardzo ubolewam, gdy słyszę takie narzekania udręczonej matki. Z jednej strony jest mi po prostu jej żal, bo wiem jak ciężko jest opiekować się dzieckiem samemu przez 24 godziny. Jednak również wiem, że ta udręczona matka sama do tego doprowadziła.

Niestety, spora część kobiet chce być perfekcjonistką we wszystkim, co robi. Niestety, takie myślenie jest zgubne. Może prowadzić wyłącznie do narastającej frustracji u matki i braku chęci pomocy przy dziecku u ojca.

Mam wrażenie, że kobiety swoim zachowaniem podcinają swojemu facetowi jaja – po kawałku, ale z dużym sukcesem. Robią z niego taką dorosłą sierotę, która nie potrafi zająć się nawet własnym dzieckiem.

Matko, pozwól ojcu wychować własne dziecko

Jeżeli tylko pozwolisz partnerowi opiekować się dzieckiem na równi z tobą. Uwierz mi, on to zrobi. Tylko nie wytykaj mu każdego potknięcia. Ty jako matka, spędzasz z dzieckiem od samego początku więcej czasu. Ojciec nie będzie identycznie zachowywał się jak ty. To jest facet, on ma swój tryb myślenia. Jeśli mu na to pozwolisz, zdziwisz się. Może okazać się, że jest lepszy w niektórych kwestach od ciebie.
Co? Zazdrość się uruchomiała?

Drogi tato – też potrafisz być ojcem

Drogi tato, uwierz we własne siły. Pokaż żonie i całemu światu, że źle cię ocenia. Działaj, pozwól, aby twoja ojcowska intuicja zaczęła działać. To naprawdę nie jest takie straszne. To twoje dziecko, znasz je równie dobrze co matka. Śmiało spędzaj czas z dzieckiem od samego początku.

Bądź aktywnym rodzicem

Nie bój się reakcji otoczenia na wieść, że ty jako ojciec idziesz na urlop rodzicielski czy na urlop wychowawczy. Tutaj chodzi o twoją relację z własnym dzieckiem.

Nie musisz nikomu udowadniać, że umiesz nakarmić malucha. Słuchaj, to każdy umie. To samo tyczy się ubierania i wyjścia na spacer. Wystarczy, że posłuchasz własnego głosu serca a ono podpowie ci – Ojcu jak opiekować się własnym ukochanym dzieckiem. Masz wątpliwości?

Nie potrzebnie. Zajrzyj na Tato.Net – jest to strona poświęcona kampanii społecznej mającej na celu wspieranie ojców w byciu aktywnym rodzicem. Tam znajdziesz odpowiedzi na wiele dręczących cię pytań i bezpłatnego ebooka na początek.
Naprawdę warto poszerzyć własne umiejętności dodatkową literaturą i rozwiać wszelkie, niepotrzebne wątpliwości.

Wspólny czas = wspaniała relacja z dzieckiem

Czas, jaki poświęcisz dziecku zapulsuje w przyszłości. Dzięki temu zdobędziesz zaufanie, a często nawet przyjaźń dziecka na zawsze. Czy w wychowaniu właśnie o to nie chodzi?

To ty drogi tato możesz stać się wspaniałym towarzyszem zabaw, ciekawych i odkrywczych podróży

Uwierz w siebie, miej odwagę dziać według własnej intuicji. Stwórz tę magiczną więź z dzieckiem. To nie takie trudne.
Nie uciekaj w wir pracy i obowiązków poza domem. Wracaj z uśmiechem na twarzy do dziecka. Spędzaj z nim jak najwięcej czasu. Dziecko potrzebuję cię obok siebie tak samo, jak matki.

Nie bój się niestandardowych kroków, nie kieruj się stereotypami

Współczesny, dobry ojciec jest przy dziecku. Jest z nim podczas zabawy, kąpieli czy jedzenia. Potrafi zająć się nim tak samo wspaniale, jak matka.
Bądź świadomym rodzicem. Nie odrzucaj miłości dziecka. Pomagaj żonie, partnerce w opiece tak jak tylko potrafisz. Odciążaj ją jak najwięcej, a zobaczysz, że dziecko to wspaniała istota, która nadaje sens rodzicielstwu.

Wejdź na stronę kampanii – Tato.Net, tam na pewno znajdziesz wiele cennych informacji.

21 komentarzy

 1. Aga Agar

  27 grudnia 2017 at 18:32

  Dwa pierwsze zdania – nie zgadzam się – mój mąż często zawstydza mnie, co potrafi zrobić w domu.

  1. BeztroskaMama

   27 grudnia 2017 at 18:47

   A zwróciłaś uwagę na resztę zdań? Bo o wstydzie i zazdrości jest również.
   Super, że masz takiego męża 🙂 Pochwalę się, ja też mam wspaniałego który uczestniczy w życiu dziecka

 2. KwadransdlaCiebie

  27 grudnia 2017 at 18:46

  Myślę, że i mama i ojciec powinni zajmować się dzieckiem wspólnie bez wypominania sobie jakichkolwiek potknięć. Taka wspólna opieka nad dzieckiem jeszcze bardziej wzmocni ich związek.

  1. BeztroskaMama

   27 grudnia 2017 at 18:48

   Dokładnie 🙂 to wspólny dom, wspólne dziecko i wspólne życie. Jeżeli przechodzimy przez nie razem jesteśmy silniejsi.

 3. Sister knows better

  27 grudnia 2017 at 22:06

  Niestety jako kobiety mamy tę uciążliwą, również dla nas samych cechę, że wiemy lepiej i nikt czegoś lepiej od nas nie zrobi…Jak widać, nic bardziej mylnego.

  1. BeztroskaMama

   8 stycznia 2018 at 13:15

   Ta cecha często właśnie prowadzi do frustracji kobiet! Bo uważają że ze wszystkim zostały same nikt im nie pomaga. A prawda jest taka, że to same sobie zgotowały takie życie.

 4. Elwira Górska

  27 grudnia 2017 at 22:19

  Wspaniały tekst i kampania. U mnie mąż od początku pomagał przy dzieciach i do tej pory to robi. A starsza to ciągle chce się z tatą bawić- chyba lepiej to mu wychodzi. 😉

  1. BeztroskaMama

   8 stycznia 2018 at 13:16

   Więc sama widzisz – że tata też potrafi opiekować się dziećmi i domem. Bardzo fajnie, że córka ma taką relację z tatą. A to jest najważniejsze – prawda?

 5. Kasia R.

  27 grudnia 2017 at 22:23

  Widzę, że pokusiłyśmy się o ten sam temat…choć zupełnie inaczej go ugryzłyśmy 😉

  1. BeztroskaMama

   28 grudnia 2017 at 11:10

   Twojego akurat nie widziałam 🙂 muszę nadrobić.
   Fajne jest to, że jeden temat każda z nas może ująć zupełnie inaczej 🙂

 6. Anna Lena ze Zjem Cie

  27 grudnia 2017 at 22:39

  Drogie Panie odpuścmy czasem, Panowie chętnie zajmą się dzieckiem, ale muszę mić ku temu okazje – i wtedy uwaga, wiem, że to trudne – ale lepiej się nie wtrącać i nie doradzać 🙂

  1. BeztroskaMama

   28 grudnia 2017 at 11:07

   Dokładnie! Nie wtrącać i nie doradzać 🙂 Każdy ma swój własny sposób wychowania.

 7. Katarzyna Mirek

  27 grudnia 2017 at 22:39

  Bardzo fajna ta kampania! Ważne jest aby oboje rodzice brali udział w opiece i wychowaniu swoich dzieci aktywnie. Muszę się z Tobą zgodzić, iż często jako kobiety odsuwamy facetów na bok

  1. BeztroskaMama

   28 grudnia 2017 at 11:07

   Myślę, że to odsuwanie facetów bierzemy z naszego wychowania. Od dziecka nam wpajano pewne zasady gdzie to kobieta miała się opiekować domem i dziećmi. Współcześnie wygląda to inaczej.

 8. Aneta Jj

  28 grudnia 2017 at 01:10

  Bardzo wartosciowy wpis. Naprawde my matki powinnysmy czasami odpuscic to ,,bycie idealna” 🙂

  1. BeztroskaMama

   28 grudnia 2017 at 11:02

   Czasem?
   Uważam, że często powinnyśmy odpuścić – bycie idealną matką czy żoną jest nie realne.

 9. naszebabelkowo.blogspot.com

  28 grudnia 2017 at 04:17

  Też pisałam u siebie o tej kampanii, uważam ją za świetny pomysł. Moim zdaniem tata powinien być zaangażowany w wychowanie dziecka tak samo jak mama – i ja swojemu mężowi nie tylko na to pozwalam, ale wręcz wymagam od niego.

  1. BeztroskaMama

   28 grudnia 2017 at 11:01

   Czytałam i Twój wpis 🙂 Jest bardo fajny.
   Szkoda, że wszystkie matki tak nie podchodzą do tego tematu. Bo tatuś może być wspaniałym opiekunem i przyjacielem dziecka.

 10. Karolina Borycka

  28 grudnia 2017 at 16:15

  Super wpis, porusza bardzo ważny temat. Mój mąż pracuję, ja siedzę w domu z dziećmi. Kiedyś to się zmieni, ale teraz to ja więcej robię przy dzieciach, mąż mi pomaga. Czasami idzie mu to naprawdę opornie, do pewnych czynności nie jest nauczony i mimo że chce to czasami jest masakra, ale nie krytykuję.

  1. BeztroskaMama

   8 stycznia 2018 at 13:19

   Bardzo dobrze robisz, że nie krytykujesz. My jako matki mamy przewagę na starcie nad ojcami, w końcu już w brzuszku nawiązujemy więź z dzieckiem.
   Ważne aby próbował spędzać czas z dzieckiem, wiesz tak po swojemu tak jak czuje. Tym bardziej, że tak jak piszesz mąż jest rzadko w domu bo pracuje.

 11. Nieidealna Anna

  8 stycznia 2018 at 12:44

  Bardzo wartościowy głos w omętach absurdów rodzicielstwa. Nie wyobrażam sobie lepszego partnera i współorganizatora życia niż mój mąż. Jestem totalnie dumna, że mój Pan Nieidealny ogarnia z dzieciakami wszystko. Przykład? Wczoraj pół dnia spędziłam na sesji w studio. Mąż w tym czasie ogarnął jedzenie dzieci, zakupy w super markecie z dwójką, zabawa, spacer, spanie i jeszcze przyjechał mnie odebrać 🙂 świetna kampania, dziękuję Ci, że o niej wspomniasz 🙂

Leave a Reply