Nie tylko urlop ojcowski, czyli prawa ojca po urodzeniu dziecka
Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie dla młodych rodziców. Ogromna radość, nie do opisania. W ferworze tej radości często świeżo upieczony tato zapomina o swoich prawach. Dlatego w małym skrócie pomogę poznać prawa ojca po narodzinach dziecka.
Po urodzeniu dziecka z dobrodziejstwa naszego systemu prorodzinnego skorzystać może również tata. Z artykułu dowiesz się jakie prawa przysługują ojcu po urodzeniu dziecka.
Urlop ojcowski – komu się należy?
Urlop ojcowski jest przywilejem pracownika zatrudnionego na umowę o pracę. Przyznawany jest na specjalny wiosek pracownika, któremu urodziło się dziecko. Urlop ojcowski może być wykorzystany równocześnie z urlopem macierzyńskim przez matkę. Może z niego skorzystać zarówno biologiczny ojciec jak i adopcyjny.
Jeżeli ojciec nie skorzysta z przysługującego mu urlopu, musi być świadomy, że nie będzie mu się należał z tego tytułu żaden ekwiwalent pieniężny.
Wymiar urlopu ojcowskiego
W 2017 roku wymiar urlopu wynosi 14 dni kalendarzowych (wlicza się sobota, niedziela i święta). Jest on niezależny od tego czy ojcu urodziło się jedno czy więcej dzieci.
Kiedy urlop ojcowski może się rozpocząć?
Możesz z niego skorzystać już od 1 -go dnia życia dziecka.
Do kiedy trzeba go wykorzystać?
Od 2 stycznia 2016 roku urlop możesz wykorzystać do ukończenia przez dziecko 24 miesięcy.
Możesz wykorzystać go jednorazowo – ciągiem przed dwa tygodnie lub podzielić go na dwie części po 7 dni.
Jak załatwić urlop ojcowski?
- Należy złożyć pisemny wniosek u pracodawcy, najpóźniej na 7 dni przed jego rozpoczęciem.
- Najczęściej do wniosku wymagane jest dołączenie kopii aktu urodzenia dziecka.
- Urlop ojcowski jest płatny 100% średniej pensji z ostatnich 12 miesięcy.
- Rodzice dziecka nie muszą być w formalnym związku aby z niego skorzystać.
- Z urlopu ojcowskiego może skorzystać również ojciec adopcyjny. Ma na to 24 miesiące od momentu uprawomocnienia się decyzji o przysposobieniu dziecka. Jednak dziecko nie może mieć ukończone 7 lat.
- Prawa do urlopu ojcowskiego nie ma ojciec pozbawiony władzy rodzicielskiej.
Urlop tacierzyński + komu pryzsuguje urlop tacierzyński?
- Z urlopu może skorzystać ojciec przejmujący od mamy dziecka część urlopu macierzyńskiego. Wtedy kiedy matka rezygnuje z kontynuacji urlopu i decyduje się na powrót do pracy
- Ojciec zatrudniony na umowę o pracę będzie mógł skorzystać z urlopu tacierzyńskiego tylko wtedy gdy matka miała prawo do urlopu macierzyńskiego.
- Łącznie maksymalnie może wykorzystać 38 tygodni urlopu (urlop macierzyński to 20 tygodni, z czego 14 tygodni po porodzie ma obowiązek wykorzystać tylko matka, pozostałe 6 tygodni może wykorzystać ojciec. 32 tygodnie to urlop rodzicielski, który może być wykorzystany również przez ojca)
- Ojciec przebywający na urlopie tacierzyńskim jest chroniony przez prawo, nie może zostać zwolniony, należy mu się zasiłek macierzyński i po zakończeniu w pracy musi zostać przywrócony na to samo stanowisko.
Jakie formalności przy załatwieniu urlopu tacierzyńskiego?
- Matka musi złożyć wniosek do pracodawcy o rezygnację z pozostałej części urlopu. Taki wniosek powinna złożyć najpóźniej 7 dni przed planowym powrotem do pracy.
- Ojciec w swojej pracy składa wniosek o urlop tacierzyński razem z dołączonym wnioskiem o rezygnację z urlopu przez matkę dziecka.
- Wniosek powinien zawierać informację z jakiej części urlopu macierzyńskiego skorzystała matka.
- Urlop tacierzyński rozpoczyna się zaraz po zakończonym urlopie macierzyńskim.
Zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad żoną bądź dzieckiem
O tej możliwości mało kto wie, więc z niej nie korzysta. A dzięki temu tata może spędzić pierwszy miesiąc w domu razem z żoną i dzieckiem. A nie trzeba powtarzać, że te pierwsze chwile są bardzo ważne dla całej rodziny.
Ojcu przysługuje 14 dni zwolnienia lekarskiego na opiekę nad żoną po porodzie.
Jest to tradycyjne zwolnienie lekarskie płatne 80% wynagrodzenia.
Nie trzeba być w związku formalnym alby z niego skorzystać.
Kto może wystawić zwolnienie?
- Zwolnienie na opiekę nad żoną może wystawić lekarz prowadzący ciążę.
- Przy wyjściu ze szpitala można poprosić o takie zwolnienie lekarza.
- Lekarz rodziny również może wystawić Ci takie zwolnienie.
Dwa dni urlopu z tytułu urodzenia dziecka – dla kogo?
Jest to urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka i przysługuje ojcu dziecka. Może z niego skorzystać ojciec dziecka.
Jakie dokumenty do uzyskania urlopu?
- Wniosek do pracodawcy o udzielenie urlopu okolicznościowego razem z dołączonym aktem urodzenia dziecka.
- Pracodawca nie może takiego urlopu odmówić.
- Urlop jest pełnopłatny.
- Szerzej opisane prawa znajdziesz w kodeksie pracy oraz Ustawie o świadczeniach rodzinnych.
Jeżeli interesują Cię podobne wpisy zajrzy do wpisu o becikowym, z którego dowiesz się jak otrzymać takie świadczenie.
Uważasz że są to przydatne informacje? W takim razie zostaw po sobie ślad w postaci komentarza.
Miło mi będzie, jeżeli te cenne informacje puścisz w świat i udostępnisz na FB.
Urszula Dębska
10 sierpnia 2017 at 14:02Dużo przydatnych informacji. Myśle, że w dzisiejszych czasach tatusiowie coraz bardziej angażują się w opieke nad dziećmi. I bardzo dobrze.
BeztroskaMama
10 sierpnia 2017 at 14:26Pomaga im w tym nasz system – wcale nie jest taki zły jak mówią. Teraz większość tatusiów angażuje się od pierwszych dni w opiekę nad dzieckiem – i to jest bardzo fajne.
Wielopokoleniowo 3
10 sierpnia 2017 at 14:26Te sprawy mamy już raczej za sobą 😉
Holly Lu
10 sierpnia 2017 at 17:45Dla zainteresowanych dobre informacje.
Klaudyna Maciąg
10 sierpnia 2017 at 18:32Nie wiedziałam, że nie trzeba być w związku formalnym alby skorzystać z urlopu na partnerkę i dziecko – to dobrze, podoba mi się taka zasada.
BeztroskaMama
10 sierpnia 2017 at 20:26Ja też dowiedziałam się jak mojej znajomej partner dostał zwolnienie. Nawet w ustawie nie ma określonego kto to ma być.
MamaKarolina
10 sierpnia 2017 at 19:51Jak juz ci pisałam na fb mojemu facetowi sie nic nie należało ponieważ nie ma umowy o pracę. Jak wiezli mnie na porodowke to pisalam mu zeby sie szybko zwolnił i przyjechal, na poczatku jako wsparcie byla ze mna moja tesciowa. W szpitalu nie mial jak nas poywm odwiedzać, nie mial jak mnie odebrac, musial pokombinować. A juz następnego dnia musial isc tez normalnie do pracy… niestety. A szkoda, miloby było spędzić pierwsze dni razem.
Ale dobrze wiedziec ze nie trzeba byc malzenstwem by korzystwac z takiego prawa
BeztroskaMama
10 sierpnia 2017 at 20:27Niestety mieliście pod górkę. Szkoda. Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło ?
Ja Zwykła Matkaa
11 sierpnia 2017 at 19:34Dobrze że poruszasz taki temat, my to kest mój mąż kprzystał z dwóch tygodni, zastanawialiśmy się nad opieką bo byłam po kolejnej cesarce jakoś dałam radę.Dla młodych mam to przydatny artykuł 🙂
MiskiDwie
11 sierpnia 2017 at 19:35Szkoda, ze wiecej ojcow z tego nie korzysta, a powinni.
NIEKONWENCJONALNA
11 sierpnia 2017 at 21:16Fajnie, że ojcowie zaczynają chcieć zajmowac się dziećmi.
Arbuz urlopu nie potrzebuje, ale wielu ojców na pewno chętnie skorzysta 🙂
Rodzice & Dzieci
17 sierpnia 2017 at 20:26I tak uważam że ojcowie mają za mało wolnego po urodzeniu dziecka. Na szczęście wszystko się zmienia i tatusiowie coraz częściej zostają w domu.
BeztroskaMama
19 sierpnia 2017 at 21:01Zgodzę się z Tobą – tato też jest potrzebny w wychowaniu maluszka. Nadal mają za mało możliwości żeby uczestniczyć w życiu dziecka. Zauważyłam, że tatusiowie chętniej pomagają mamie w opiece – choć to nadal w towarzystwie jest dość dziwne. Np, Beztroski Tata kąpie Bąbelka i wstaje do niej w nocy. Dla nas jest to normalne – a dla innych coś niesamowitego że ojciec kąpie sam dziecko i wstaje do niego w nocy. I powiem jeszcze tyle że stai wany jest jako wzór ojca – cieszę się bardzo.
Sylwia Antkowicz
17 sierpnia 2017 at 21:59Przed ciążą wiedziałam, że są te 2 dni wolne zwane urlopem okolicznościowym (niestety ten urlop zawsze kojarzył mi się bardziej ze względu na wolne po śmierci blikich – pamiętam jak rodzice po śmierci dziadków wykorzystywali to wolne) ale o 14 dniach powiedziała nam dopiero położna patronażowa.
BeztroskaMama
19 sierpnia 2017 at 20:57A ja dowiedziałam się o tym chodząc do szkoły rodzenia. Zresztą, w szkole rodzenia dowiedziałam się wielu cennych informacji 🙂