Różności

Jak pokonać strach przed porodem

Poród to wielkie wydarzenie w życiu każdej kobiety i jej partnera. To moment największej zmiany w życiu, moment poznania najwspanialszej istoty na świecie – własnego dziecka. Co zrobić aby nie dołączyć do grona kobiet, które to najważniejsze wydarzenie w życiu wspominają jako największą traumę? Jak pokonać strach przed porodem?

Powiem wam z własnego doświadczenia że TAK,  można pokonać strach przed porodem. Mówię to jak najbardziej poważnie.  Sama wręcz piekielnie bałam się porodu. Nawet gdy jeszcze nie myślałam o dziecku dręczyły mnie koszmary związane z tym wydarzeniem.  Kiedy więc okazało się, że jestem w ciąży już na pierwszej wizycie opowiedziałam mojemu lekarzowi o moim strachu. To była wręcz histeria. Nawet zastawiałam się czy nie udać się z tym lękiem do psychiatry po zaświadczenie (lęk przed porodem fachowo nazywa się tokofobią). Zaufałam mojemu lekarzowi i on mi w tym pomógł.

Szkoła rodzenia.

Podstawowa rzecz, to uczestnictwo w szkole rodzenia. W większości są to płatne zajęcia, ale naprawdę warto. W szkole rodzenia nauczysz się opieki nad noworodkiem, pierwszej pomocy, dowiesz się jak przebiega poród, a dzięki tej wiedzy będziesz spokojniejsza. Z  autentycznego źródła dowiesz się jak on wygląda od strony fizjologicznej. Posiadając taką wiedzę będziesz naprawdę dużo spokojniejsza a przede wszystkim nauczysz się prawidłowo oddychać. Sama przekonałam się, że prawidłowe oddychanie podczas porodu to już większa połowa sukcesu. Prawidłowy oddech jest podstawą. Umiejętność prawidłowego oddychania pomoże przetrwać wysiłek jakim jest poród.  O szkole rodzenia więcej możesz poczytać TUTAJ.

Wybór lekarza prowadzącego

Zaufanie i pewność do osoby prowadzącej ciążę to podstawa. Dla mnie było oczywiste, że to będzie mój ginekolog, do którego chodzę od bardzo dawna i mam do niego ogromne zaufanie. Ważne abyś czuła się dobrze w jego towarzystwie, tak abyś nie czuła się skrępowana. Ważne żeby była to osoba dla której nie ma głupich pytań.

Wybór miejsca porodu

Okres ciąży to czas abyś zastanowiła się gdzie chcesz rodzić. Możesz odwiedzić szpitale, zobaczyć jak wygląda sala porodowa. Masz do tego prawo. I pamiętaj, że obecne prawo umożliwia nam wybór dowolnego miejsca porodu bo nie obejmuje nas rejonizacja. Uważam, że najlepiej rodzić tam gdzie przyjmuje twój lekarz prowadzący. Zaufanie do niego to podstawa. Zobacz czy miejsce, w którym chcesz rodzić daje ci możliwość porodu rodzinnego, sprawdź co zapewnia i dopytaj czy dostępne jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Nadal jest ono niedostępne w niektórych szpitalach. Sprawdź czy szpital nie pobiera opłat za poród rodzinny. Szerzej o wyborze miejsca do porodu możesz przeczytać tutaj.

Osoba towarzysząca / doula

Osobą towarzyszącą może być każdy. Może być to przyjaciółka, koleżanka mama, siostra czy partner. Obecność osoby towarzyszącej naprawdę pomaga przetrwać czas na sali porodowej. Nie jesteś wtedy sama, a oprócz obcego personelu medycznego masz obok siebie bliską osobę. Ważne żeby była to osoba, której ufasz, która potrafi trzymać nerwy na wodzy. Która podtrzyma cię na duchu w chwili zwątpienia.

Pamiętaj, że decyzja o obecność na sali porodowej powinna być podjęta samodzielnie bez żadnego przymusu. Obecność zaufanej i pewnej siebie osoby na sali porodowej naprawdę pomoże ci zmniejszyć strach przed porodem. Ważne żebyś nie czuła się skrępowana przy niej, bo poród to najbardziej intymne doznanie w twoim życiu a jednocześnie najpiękniejsze.

Plan porodu.

Plan porodu to nic innego jak opis przebiegu porodu. To tu określasz na co się godzisz a czego sobie nie życzysz w danej fazie porodu. Taki plan porodu pomoże wam stworzyć położna na szkole rodzenia.

Plan porodu ułożyłam razem z położną pracującą w szpitalu przed porodem. Zawarłam tam dosłownie wszystko, a położna tłumaczyła mi na czym polega każdy zabieg i co zawiera każdy lek jaki mi podaje. Dzięki temu możesz poczuć się bezpieczniej i pewniej.

Jednak pamiętaj, że porodu nie da się dokładnie zaplanować. Zawsze mogą wydarzyć się sytuacje losowe. Jednak nie masz się czego obawiać, jesteś w dobrych rękach.

Relaks i jeszcze raz relaks

Zrelaksuj się przed tym wielkim dniem. Bądź spokojna i wyciszona. Może pomóc ci w tym odpowiednia literatura. Mi bardzo pomogła książka “Bajki terapeutyczne dla kobiet w ciąży”. Naprawdę polecam ją z szczerego serca. Recenzję znajdziesz TUTAJ

Opieka położnej przed porodem

Również zachęcam Was do skorzystania z przysługującego ciężarnej prawa do opieki położnej od 21 tygodnia ciąży. Zgłaszasz taką chęć opieki w ośrodku zdrowia do którego należysz. Wystarczy wypełnić deklarację. Ja nie wiedziałam, że mam takie prawo. Dowiedziałam się już po czasie od koleżanki.

Znaj swoje prawa.

Poznaj swoje prawa podczas opieki okołoporodowej. Wiedza jakie masz prawo podczas ciąży, porodu i opieki nad noworodkiem pomoże ci przetrwać i pokonać strach.  Rzetelne informacje znajdziesz na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku. 

Większość z tych punktów wypełniłam. Mój paniczny strach stał się moją wewnętrzną siłą, która pomogła mi przeżyć najpiękniejszy dzień w moim życiu. Tak jak tego chciałam, świadomie z osobą do której mam ogromne zaufanie. Ta siła to również miłość do dziecka, które miałam poznać na końcu maratonu. Miłość tą trzeba odnaleźć.

To ten strach przerodził się w siłę, która potrafiła pokonać wszelkie przeciwności losu. To ta siła napędzała mnie do współpracy z personelem medycznym, potrafiłam zaufać położnej i lekarzowi.

Pamiętaj !!!

Nie słuchaj kolejnych histerycznych opowieści o przebiegu porodu. Powiedź że nie chcesz tego słuchać lub po prostu wyjdź.