Stereotyp dziewczynki w różu a bycie szczęśliwą kobietą

Różności

Stereotyp dziewczynki w różu a bycie szczęśliwą kobietą

Będąc małą dziewczynką chciałam być chłopcem. Zawsze miałam wrażenie, że bycie chłopakiem pozwala na więcej. Jako dziewczynka musiałam chodzić w spódniczkach, bo tak wypada. Od drzew trzymać się z dala, bo dziewczynkom nie wypada. Stereotyp takiej dziewczynki głęboko zakorzenił się we mnie, co spowodowało brak akceptacji siebie.

Bardzo długo żyłam w przeświadczeniu, że to właśnie chłopaki mają lepiej. To im wypada więcej i tak naprawdę mniej mają obowiązków.

Ada to nie wypada – stereotyp dziewczynki oczami dorosłej kobiety

Los chciał, że zostałam mamą dwóch cudownych dziewczynek. Zrobię wszystko, aby żyły w przeświadczeniu, że to bez różnicy czy jest się chłopcem czy dziewczynką. Bo jeśli chcemy możemy wszystko. To kim się staną jest w ich rękach. A ja jako mama pokaże im jak żyć bez wchodzenia w stereotyp dziewczynki. Pokaże, że mogą wszystko.

Ada, to nie wypada!
Tak być nie może, trudna rada!
Na widok wszystkich twoich fantastycznych psot
Aż oblewa zimny pot.


fragment piosenki z filmu „Ada to nie wypada” (1936r), słowa Jerzy Jurandot

Tak się złożyło, że moja córka ma na imię Ada. Imię zobowiązuje, a ja jako mama musiałam zabrać głos w akcji społecznej pod hasłem #ADAtoWYPADA , której pomysłodawczynią jest Ania z bloga popaprana.pl. To właśnie ona jest winna całemu zamieszaniu wokół stereotypu dziewczynki w obecnych czasach.

Gdybym to ja była taką małą dziewczynką chciała bym dostać kilka wskazówek, małych rad, których zabrakło mi wtedy gdy tego potrzebowałam by zaakceptować siebie jako kobietę.

Ada, to nie wypada!
Co rusz to wybryk, maskarada,
Te eskapady dzikie i figle psie.
Co ty robisz? Zmiłuj się!

fragment piosenki z filmu „Ada to nie wypada” (1936r), słowa Jerzy Jurandot

Żyj tak, abyś była szczęśliwa

Żyj tak, abyś była szczęśliwa. Rób to na co masz ochotę, tak abyś niczego nie żałowała. Rób tak, aby nikt Cię nie zranił a ty szanowała innych i siebie.

Nie pozwól zamknąć się w stereotypach dziewczynki! Nie potrafisz gotować? Nie lubisz gotować? To nie znaczy, że jesteś gorszą kobietą. Nie każda dziewczynka musi potrafić zrobić coś więcej niż wodę na herbatę.

Do utrzymania porządku, ładu i składu brakuje Ci cierpliwości? To nic, nadal jesteś i będziesz 100% kobietą.

Biegaj za piłką, skacz po drzewach

Jeśli tylko chcesz to wdrapuj się na drzewa, skacz po gałęziach razem z kolegą z podwórka. Ganiaj za piłką i strzelaj bramy niczym Lewandowski w lokalnej drużynie futbolowej. Zbieraj siniaki, zadrapania, a gdy będzie lała się krew ja zrobię opatrunek.

Spełniaj marzenia

Marzenia? Masz ich multum w swojej główce, poukładaj je i zacznij realizować. Bo nic nie stoi na przeszkodzie by je spełniać. Bycie dziewczynką w niczym Cię nie ogranicza. Bo możesz być kim zechcesz. Możesz być wszędzie gdzie tylko zapragniesz.

Ada to nie wypada - gra na gitarze

Bycie dziewczynką w niczym nie przeszkadza. Pamiętaj, że zawsze jesteś piękna bez względu na to czy masz 10 kilogramów za dużo lub za mało. Akceptuj siebie taką jaką jesteś i nie porównuj siebie do innych – bo jesteś wyjątkowa.

Jestem przy Tobie zawsze. Będę obok niczym anioł

Pamiętaj, że masz mnie – swoją mamę z którą możesz rozmawiać o wszystkim o czym tylko zechcesz. Pamiętaj, że dla mnie nie ma tematów tabu. Na trudne tematy nie szukaj odpowiedzi i rad wśród rówieśników, przyjdź do mnie i po prostu zapytaj.

Pamiętaj, że masz we mnie przyjaciółkę, powierniczkę największych sekretów. Pamiętaj, że z przyjemnością Cię wysłucham gdy będziesz opowiadać o swojej pierwszej miłości ale również pogłaskam po głowie i utulę, gdy twe serce zostanie złamane.

Bo życie to nie tylko kolorowa bajka. Bywa czasem czarno białe, smutne gdy płyną łzy. Jednak pamiętaj, że ja zawsze te łzy będę ocierać z twych policzków. Przytulę i pocieszę tak jak tylko będę potrafiła.

Jeśli będziesz potrzebowała rady swojej mamy, pamiętaj że jeśli będę tylko potrafiła udzielę Ci jej. Nie bój się, że będę ingerować w twoje decyzję. Nie, nie będę tego robić bo to twoje życie.

Ja będę Cię jedynie dopingować w pokonywaniu własnych barier i dążeniu do celu.
Możesz być każdym, możesz spełniać marzenia. Ale pamiętaj…

Bądź szczęśliwa, kochaj siebie akceptuj siebie taką jaką jesteś. Wypada Ci być sobą, nie wypada udawać kogoś innego

Pamiętaj, współczesnej dziewczynce wypada wszystko. #ADAtoWYPADA tutaj znajdziesz moc pozytywnej energii od kobiet dla kobiet.Leave a Reply