Emocje dziecka – warto o nich rozmawiać za pomocą kart pracy
Emocje dziecka, to księga bez końca, bez spisu treści – nie ma drugiej takiej samej. Emocje, to bardzo ważny temat, należy o nich rozmawiać, tym bardziej z małymi dziećmi. Doświadczam tego na przykładzie własnej córki, która nie radzi sobie z emocjami. Cały czas staram się jej pomóc, przeprowadzić ją przez kalejdoskop wszelkich możliwych emocji. Rozmawiamy – tak, trzylatka potrzebuje rozmowy poprzez zabawę, tak aby pomóc jej zrozumieć to, co dzieje się w jej małej główce.
Czy można pomóc dziecku zrozumieć emocje?
Oczywiście, że tak. Mimo, że to bardzo trudna droga należy nią podążać i nie poddawać się. Rozmowa za pomocą zabawy – to najlepiej się sprawdza u małych dzieci. Kredki, obrazki, malowanki, to jest to co możne stać się najlepszym narzędziem pracy z dzieckiem.
Cieszę się bardzo, że w moje ręce wpadły teczki pracy od Emocje dziecka – to naprawdę wartościowe zestawy pracy nad emocjami u dzieci.
Zestawy zostały stworzone przez Annę Karcz.
Ania jest psychologiem dziecięcym, specjalistą terapii pedagogicznej, certyfikowaną edukatorką Pozytywnej Dyscypliny. Specjalizuję się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami. Dzieciom towarzyszy w przeżywanych trudnościach, pomaga w wyrażaniu emocji z nimi związanych oraz pokazuje i dostarcza umiejętności, które pozwalają sobie z nimi radzić. Wspiera dzieci z problemami w radzeniu sobie z emocjami, nieśmiałe i odczuwające lęk, prezentujące nieadekwatnie niską samoocenę oraz przeżywające trudne sytuacje życiowe. Pracuje również z dziećmi z dysharmoniami rozwojowymi nad rozwojem ich funkcji poznawczych (pamięć, uwaga, myślenie, percepcja).
Dzieci i ryby głosu nie mają
Nie zgadzam się z tym powiedzeniem w najmniejszym stopniu. Niestety, nadal można spotkać się z takim przekonaniem, które jest raniące dla dziecka. Dziecko krzykliwe, histeryczne czy płaczące często określane jest jako ”niegrzeczne” lub ,,rozpuszczone”. Właśnie przez takie zachowanie dziecko pokazuje nam, że nie potrafi poradzić sobie z własnymi emocjami, których nie potrafi nazwać:
ZŁOŚCIĄ
SMUTKIEM
ŻALEM
RADOŚCIĄ
STRACHEM
To są bardzo częste emocje dziecka, z którymi jego mała główka sobie nie radzi, nie wie jak ma o tym powiedzieć bo tak naprawdę nie rozumie co się dzieje. Krzyk staje się jednym ze sposobów zwrócenia na siebie uwagi i pokazania rodzicowi że coś jest nie tak.
Droga przez zabawę do emocji dziecka
Karty pracy Emocje dziecka pozwalają nam za pomocą zabawy przejść przez każdą emocje razem z dzieckiem. Za pomocą minek, opisów możemy rozmawiać z dzieckiem o tym, co się dzieje wokół niego. To łatwy i efektywny sposób na spędzenie z dzieckiem czasu i pokazanie mu, że o uczuciach należy rozmawiać, a złość nie jest zła. Ważne aby pokazać dziecku, że szanujemy jego uczucia i pokazać, że warto rozmawiać o uczuciach.
Ogromnie się cieszę, gdy moja czterolatka potrafi przyjść do mnie i powiedzieć ”mam zły humorek”, ”jest mi smutno”, czy ”jestem zła na ciebie”. Te słowa pokazują mi, że idę w dobrą stronę, że rozmowy na temat emocji sprawdzają się, a wybuchów histerii i krzyków zaczyna być mniej. A ona staje się bardziej świadoma własnych emocji i uczy się o nich mówić.
Karty pracy i scenariusze sprawdzą się nie tylko u małych dzieci ale i u tych dorastających. Pracując właśnie z nimi widzę, że też potrzebują pomocy w tej kwestii, że potrzebują rozmowy o emocjach i relacjach. Dlatego z doświadczenia wiem, że narzędzia jakie proponuje Anna Karcz przydadzą się każdemu.
Zachęcam do zajrzenia na stronę Emocje dziecka, znajdziecie tam garść przydatnych artykułów na temat rozwoju dziecka i tego jak z nim rozmawiać. Zapewniam, że każdy znajdzie coś dla siebie. A przy okazji możecie skorzystać z oferty sklepu z kartami pracy z dziećmi. To ogromna dawka wiedzy za niewielką opłatą.
Leave a Reply