Bezpieczne wakacje z dzieckiem

Różności

Bezpieczne wakacje z dzieckiem

Wakacje, to beztroski czas dla małych i dużych dzieci. To pora, gdy mogą odpocząć od szkoły, od przedszkola. My rodzice zwykle też mamy dla nich więcej czasu. Wyjeżdżamy na urlopy w różne piękne zakątki Polski i świata. Nie możemy zapomnieć o zapewnieniu bezpieczeństwa dziecku – nie ważne czy jesteśmy w domu czy nad pięknym jeziorem.

Podczas wakacji dzieci spotykają się ze znajomymi, wychodzą na place zabaw czy na leśne wycieczki rowerowe – ogólnie świetnie się bawią. Gdy za oknem słońce zachęca nas do wyjścia z domu, do aktywnego spędzania czasu, nie możemy zapomnieć o zachowaniu zasad bezpieczeństwa względem siebie jak i dzieci.

O to kilka wskazówek jak bezpiecznie spędzać czas z dziećmi

Już od najmłodszych lat dbaj, aby dziecko znało numery alarmowe – tak naprawdę nigdy nie wiadomo kiedy się przydadzą, a mogą uratować życie, nawet twoje. Przy okazji znajomości numerów alarmowych naucz dziecko w jaki sposób ma poinformować co się stało i gdzie. W domu najlepiej aby karta z wszystkimi danymi wisiała w dostępnym miejscu.

Nigdy nie strasz dziecka słowami – ,,bo przyjedzie Pan policjant i cię zabierze…. Wręcz przeciwnie, ucz dziecko, że w razie gdy się zgubi niech szuka policjanta, który mu pomoże odnaleźć dom czy zadzwoni do rodziców. Pokazuj dziecku, że policja, straż to dobrzy ludzie i zawsze pomagają ludziom, gdy potrzebują pomocy.

Naucz dziecko podstawowych informacji, aby wiedziało:

  • gdzie mieszka,
  • jak ma na imię i nazwisko
  • numer telefonu do rodziców.

Jeśli dziecko jest jeszcze małe, możesz mu te dane napisać na metce od ubrania. Można również kupić opaski wodoodporne na dane dziecka, przydadzą się z pewnością na zaludnionej plaży, gdzie bardzo łatwo aby dziecko w ferworze zabawy zabłądziło pomiędzy parawanami.

Bezpieczeństwo to podstawa – jazda na rowerze tylko i wyłącznie w kasku!

To podstawowa zasada dla każdego dziecka i rodzica. Gdy dziecko rozpoczyna przygodę z rowerem, hulajnogą czy rolkami, to tylko w odpowiednim kasku na głowie. Nie ma, że nie chce. Kask jest po to, aby było bezpieczne, a nie dlatego, że rodzic tak chce.

Wiadomo nie od dziś, że przykład idzie z góry – więc rodzicu Ty też zakładaj na głowę kask, tak aby już maluszek widział, że to niezbędny atrybut przy jeździe.

Nie rozmawiamy z obcymi i nie bierzemy słodyczy od nich.

Niby tak oczywiste, a jednak nie. Małe dzieci są tak bardo ufne, że większość z nich pójdzie z obcą osobą. Dlatego tak ważne jest, aby nawet w formie zabawy uczyć dzieci, aby nie rozmawiały z obcymi ludźmi i nigdzie z nimi nie chodziły. A gdy taka sytuacja się zdarzy, od razu mają pójść do rodzica czy opiekuna, z którymi są na placu zabaw.

Bezpieczeństwo dziecka w domu

Bezpieczeństwo dziecka, to nie tylko zasady na zewnątrz! O bezpieczeństwo dziecka należy zadbać na każdym polu jego życia. Mając w domu dwie bardzo żywiołowe córki, które potrafią niczym małpki wspinać się po różnych meblach wiem, że dom również może być niebezpieczny.

Meble – przymocuj do ściany!!!

Zawsze myślałam, że to nie realne aby niska komoda się wywróciła! Jednak córki pokazały mi, że to jest bardzo realne. Gdy odsunęły wszystkie szuflady a komoda przechyliła się na nie, zamarłam…. Na szczęście wtedy nic się im nie stało, ale nieszczęście było o krok. Teraz wiem dlaczego należy je przykręcać do ściany.

Dzieci cieszą się, gdy odwiedzają je goście – wiadomo, gość to przeważnie słodka wyżerka. Jednak bardzo ważne jest, aby nauczyć dziecko aby nie otwierało obcym drzwi do domu. Nawet gdy wydaje się miły i zna jego imię czy rodziców. W takich sytuacjach zawsze powinno zadzwonić do rodziców.

Odpowiednio zabezpiecz okna i drzwi

Okna i parapet, to kuszące miejsce dla każdego dziecka. Nie wiem co dzieci mają w sobie, że tak bardzo lubią przesiadywać w oknie – chyba, to kwestia naturalnej ciekawości dziecka.

Jednak należy pamiętać, że wystarczy chwila a sprytne rączki naszego dziecka sięgną do klamki okna i je otworzą. Niestety, konsekwencje mogą być tragiczne.

Dlatego fajnym rozwiązaniem są klamki na klucz w oknach lub całkowite ich wyjęcie. A jeśli mieszkamy w bloku można również zamontować kraty w oknach tak, aby najlepiej zabezpieczyć dzieci.

Doskonale wiem, że nie uchronimy dziecka przed wszystkim.

Życie, to nie złota klatka. Jednak możemy zrobić wiele, aby dzieci już od najmłodszych lat uczyły się bezpiecznego zachowania w domu jak i na zewnątrz.

Dzieci są mądrzejsze niż często sami myślimy, naprawdę warto im już od najmłodszych lat pokazywać jak bezpiecznie się bawić – dawać przykład własnym zachowaniem.

Leave a Reply