Dziecko, polecane

Co zabrać na basen dla niemowlaka?

Uwielbiam basen, choć nie potrafię pływać. Tak mówię poważnie. Na głębszej wodzie idę na dno jak kamień. Jednak chodzę na zajęcia aquarobiku na basenie. Teraz gdy Bąbelek jest już większa i pogoda nam dopisuje nastała pora żeby zabrać i małą na basen. W końcu uwielbia się pluskać podczas kąpieli.

Pierwsze wyzwanie przed jakim stanęłam to znalezienie kostiumu kąpielowego dla Bąbelka. Okazało się to nie lada wyczynem bo jest już po sezonie. W sklepach zostały albo za małe albo za duże rozmiary. Jednak jak zawsze niezawodne okazało się allegro 🙂

Posiadając już strój kąpielowy przeliśmy do pakowania torby na basen. Przed samym pakowaniem prześledziłam fora internetowe i oczywiście zaciągnęłam porady u doświadczonych koleżanek. Dzięki temu przygotowałam listę niezbędnych akcesoriów podczas wizyty na basenie.

Co zabrać na basen dla niemowlaka?

 1. Strój kąpielowy – numer jeden na mojej liście – w końcu ukochana córeczka musi pięknie wyglądać.
 2. Pieluchy do pływania.
  Są to specjalne pieluchy, które nie przepuszczają płynów w żadną stronę. Najłatwiej takie pieluszki znaleźć w Rossmanie (BabyDream Schwimmwindeln).
 3. Niezbędne są oczywiście duże ręczniki, najlepiej z kapturkiem – my wzięliśmy dwa.
  Jeden do wycierania Bąbelka  w przerwach między kąpielami, a drugi do wytarcia już po wyjściu z basenu.
 4. Zapasowy komplet ubranek – jak wiadomo w szatni łatwo o zamoczenie ubranka, mi zdarza się to dość często. Tym bardziej dla dziecka należy zabrać dodatkowe przebranie tak aby nie wychodzić na zewnątrz w przemoczonym.
 5. Pieluszki jednorazowe – najlepiej jest zabrać 2-3 dodatkowe, tak samo jak ubranie łatwo jest je zamoczyć.
 6. Żel do kąpieli dla maluszka – po zabawie na basenie należy dobrze umyć skórę, która może się wysuszyć od wody z basenu
 7. Balsam do ciała – warto nawilżyć skórę maluszka. Woda w basenie bardzo wysusza delikatną skórę.
 8. Sól fizjologiczną – potrzebna do przemycia oczek od chloru
 9. Przewijak – zawsze pewniej będziemy się czuć gdy będzie trzeba  przewinąć dziecko.
 10. Jedzenie – jeżeli nie karmisz piersią to warto zabrać ze sobą wodę w termosie i mleko. Po zabawie w wodzie maluszek na pewno będzie głodny.

Wybierając się z niemowlakiem na basen zawsze warto wcześniej sprawdzić obiekt do którego się wybieramy.

Na co zwrócić uwagę idąc z niemowlakiem na basen?

 1. Ważne aby posiadał szatnie dla rodziców,
 2. Fajnie gdy na basenie jest woda ozonowana a nie chlorowana. Ta pierwsza jest delikatniejsza i bardziej przyjazna dla skóry.
 3. Oddzielne miejsce/ brodzik dla najmniejszych dzieci.

Idąc na basen warto wybrać godzinny przed południem, wtedy na basenie jest mniej ludzi. Co za tym idzie mniejszy hałas, a wiadomo że niemowlak jest wrażliwy na każdy głośny dźwięk i na nowe bodźce.

Wydawałoby się, że przygotowanie tak małego dziecka do kąpieli, a także jego osuszenie i ubranie po basenie jest rzeczą prostą. Tak na prawdę jest to skomplikowana sprawa. Fajnie gdy na pierwsze zabawy w wodzie pójdą oboje rodzice. Ciężko mi sobie wyobrazić taką wyprawę w pojedynkę.

 

Mam nadzieję że moja lista rzeczy niezbędnych na basenie z dzieckiem przyda się również i Wam. Chyba że dla Was jest jeszcze coś ważnego? Jeżeli tak to dajcie znać w komentarzu.