Co zabrać na basen dla niemowlaka?

niemowlak na basenie - co zabrać?

Uwielbiam basen, choć nie potrafię pływać. Tak mówię poważnie. Na głębszej wodzie idę na dno jak kamień. Jednak chodzę na zajęcia aquarobiku na basenie. Teraz gdy Bąbelek jest już większa i pogoda nam dopisuje nastała pora żeby zabrać i małą na basen. W końcu uwielbia się pluskać podczas kąpieli.

Pierwsze wyzwanie przed jakim stanęłam to znalezienie kostiumu kąpielowego dla Bąbelka. Okazało się to nie lada wyczynem bo jest już po sezonie. W sklepach zostały albo za małe albo za duże rozmiary. Jednak jak zawsze niezawodne okazało się allegro 🙂

Posiadając już strój kąpielowy przeliśmy do pakowania torby na basen. Przed samym pakowaniem prześledziłam fora internetowe i oczywiście zaciągnęłam porady u doświadczonych koleżanek. Dzięki temu przygotowałam listę niezbędnych akcesoriów podczas wizyty na basenie.

Co zabrać na basen dla niemowlaka?

 1. Strój kąpielowy – numer jeden na mojej liście – w końcu ukochana córeczka musi pięknie wyglądać.
 2. Pieluchy do pływania.
  Są to specjalne pieluchy, które nie przepuszczają płynów w żadną stronę. Najłatwiej takie pieluszki znaleźć w Rossmanie (BabyDream Schwimmwindeln).
 3. Niezbędne są oczywiście duże ręczniki, najlepiej z kapturkiem – my wzięliśmy dwa.
  Jeden do wycierania Bąbelka  w przerwach między kąpielami, a drugi do wytarcia już po wyjściu z basenu.
 4. Zapasowy komplet ubranek – jak wiadomo w szatni łatwo o zamoczenie ubranka, mi zdarza się to dość często. Tym bardziej dla dziecka należy zabrać dodatkowe przebranie tak aby nie wychodzić na zewnątrz w przemoczonym.
 5. Pieluszki jednorazowe – najlepiej jest zabrać 2-3 dodatkowe, tak samo jak ubranie łatwo jest je zamoczyć.
 6. Żel do kąpieli dla maluszka – po zabawie na basenie należy dobrze umyć skórę, która może się wysuszyć od wody z basenu
 7. Balsam do ciała – warto nawilżyć skórę maluszka. Woda w basenie bardzo wysusza delikatną skórę.
 8. Sól fizjologiczną – potrzebna do przemycia oczek od chloru
 9. Przewijak – zawsze pewniej będziemy się czuć gdy będzie trzeba  przewinąć dziecko.
 10. Jedzenie – jeżeli nie karmisz piersią to warto zabrać ze sobą wodę w termosie i mleko. Po zabawie w wodzie maluszek na pewno będzie głodny.

Wybierając się z niemowlakiem na basen zawsze warto wcześniej sprawdzić obiekt do którego się wybieramy.

Na co zwrócić uwagę idąc z niemowlakiem na basen?

 1. Ważne aby posiadał szatnie dla rodziców,
 2. Fajnie gdy na basenie jest woda ozonowana a nie chlorowana. Ta pierwsza jest delikatniejsza i bardziej przyjazna dla skóry.
 3. Oddzielne miejsce/ brodzik dla najmniejszych dzieci.

Idąc na basen warto wybrać godzinny przed południem, wtedy na basenie jest mniej ludzi. Co za tym idzie mniejszy hałas, a wiadomo że niemowlak jest wrażliwy na każdy głośny dźwięk i na nowe bodźce.

Wydawałoby się, że przygotowanie tak małego dziecka do kąpieli, a także jego osuszenie i ubranie po basenie jest rzeczą prostą. Tak na prawdę jest to skomplikowana sprawa. Fajnie gdy na pierwsze zabawy w wodzie pójdą oboje rodzice. Ciężko mi sobie wyobrazić taką wyprawę w pojedynkę.

 

Mam nadzieję że moja lista rzeczy niezbędnych na basenie z dzieckiem przyda się również i Wam. Chyba że dla Was jest jeszcze coś ważnego? Jeżeli tak to dajcie znać w komentarzu.