Święta Wielkanocne – dlaczego dla mnie to czas wspomnień o bliskich, których już nie ma?

Macierzyństwo, Różności

Święta Wielkanocne – dlaczego dla mnie to czas wspomnień o bliskich, których już nie ma?

Święta Wielkanocne od zawsze należały do moich ulubionych. Co roku czekałam na nie z niecierpliwością. Atmosfera wokół świąt zawsze była radosna. Dodatkowo wszystko budzi się do życia, wszędzie jest zielono, pierwsze wiosenne kwiaty rozkwitają. No i moje ukochane tulipany… Teraz jest to również dla mnie czas wspomnień chwil spędzonych wspólnie z bliskimi, których już nie ma.

Gdy byłam dzieckiem w domu rodzinnym Mama dyrygowała wszystkimi. Zawsze było coś do zrobienia. Zrób to, zrób tamto. Lubiłam to. Lubiłam spędzać czas z mamą – choć ta potrafiła wygonić wszystkich z kuchni, bo ona najlepiej wszystko zrobi 🙂

Te Święta będą dla mnie inne niż zawsze. Po raz pierwszy będzie ze mną moje małe szczęście.
Po raz trzeci niestety nie będzie ze mną mojej Mamy. Jej już nigdy nie będzie jej fizyczne przy nas. W sercu pozostanie na zawsze. Wiem, że tam z góry patrzy na mnie i cieszy się razem ze mną moim szczęściem.

Mimo radości, która jest wokół Świąt Wielkanocnych, w środku czuję pustkę. Teraz już co raz mniejszą. Jednak ta pustka zawsze zostanie. Ciężko jest określić dokładnie tą pustą przestrzeń. To tak jak by cząstka mnie samej gdzieś zginęła. Może z upływem lat ta pustka będzie się zapełniać. Zapełniać nowymi wspomnieniami, nowymi chwilami bo tak chciała by Mama. Zawsze w mojej głowie będzie Jej obraz, jak krząta się w kuchni, jak podaje pyszny wielkanocny barszcz na śniadanie. Wszystko musiało być przygotowane wcześniej. Nigdy i nic z nie zostawiała na ostatnią chwilę. Jestem Jej przeciwieństwem.

Żółte tulipany na wielkanoc

Czy pod tym względem jestem do niej podobna? Raczej nie.

Zawsze dostawałam wykłady na temat porządku. Mama zawsze zwracała mi uwagę, że to jest nie tak, że tamto trzeba to poprawić. Nigdy nie byłam perfekcjonistką – teraz też nie jestem idealną Panią Domu – raczej Beztroską Panią Domu. Czego nie zrobię dziś, zrobię jutro bądź jeszcze później. Jakoś mi to nie przeszkadza 🙂

Kiedyś to mnie denerwowało okropnie.
Teraz brakuję mi tego jeszcze bardziej niż kiedyś wkurzało.

Wiem, że Mama byłaby szczęśliwa widząc mojego Bąbelka.

Święta zmieniły się w moim odczuciu. Zmieniła to moja córka. Teraz mają inne znaczenie dla mnie. W jakimś sensie ta pustka została choć troszkę zapełniona. Pozostaje mi się tylko cieszyć z tego co mam, z tych świąt. Wolę spędzić ten czas z rodziną niż zaganiać się do upadłego w szaleńczej gonitwie przygotowań.

Ten czas wolę poświęcić mojej córce.

Sama teraz jestem mamą. Mam nowe obowiązki. Pełnię nową rolę życiową. Rolę, która zmieniła cały mój świat. Rolę, której będę uczyła się całe życie. Tak, żeby tam z góry moja Mama była z nas dumna.

8 komentarzy

 1. Klaudia Wnuk

  16 kwietnia 2017 at 10:16

  Przykro mi bardzo, mama była duszą, tym klimatem świątecznym……… Tetaz Ty masz swoją rodzinę i Ty robisz klimat. Wesołych Świąt

  1. BeztroskaMama

   16 kwietnia 2017 at 18:35

   Własny klimat Świąt – ciężko jest, ale tak trzeba. Taka kolej rzeczy, trzeba iść dalej. Choć czasem naprawdę jest ciężko.
   Wzajemnie Wesołych Świąt 🙂

 2. Nieidealna Anna

  16 kwietnia 2017 at 10:51

  Mama na pewno jest z Was dumna. Wiem co czujesz, mam podobna sytuacje. Dzieci to skarb i w tym wszystkim przynosza ulge. Spokojnych, rodzinnych swiat Agata ????

  1. BeztroskaMama

   16 kwietnia 2017 at 18:37

   Dzieci 🙂 Samej jest mi ciężko uwierzyć że mam ten malutki cud przy sobie. A wiem że mama na pewno tam z góry patrzy na nas i cieszy się że ma taką słodką wnuczkę.

 3. firliki

  24 kwietnia 2017 at 07:17

  Ale chyba o to chodzi w świętach – żeby być razem. Dla mnie to zawsze było i jest najważniejsze. Dlatego tak dobrze wspominam ten okres z czasów dzieciństwa, kiedy cała rodzina się zjeżdżała i byliśmy wszyscy razem…brakuje mi tego…ale z drugiej strony teraz mam Syna, dzięki któremu święta nabrały nowego wymiaru 🙂

  1. BeztroskaMama

   14 maja 2017 at 10:51

   Dokładnie. Teraz gdy mam Adę, jakoś mniej odczuwam brak Mamy. Córka daje mi wiele radości i zapełnia czas

 4. Gosia

  7 maja 2017 at 15:42

  Dla mnie czas świąt to tez jest zawsze czas zadumy i wspomnień. To jest czas dla tych którzy sa obecni lub byli obecni w moim życiu.

  1. BeztroskaMama

   14 maja 2017 at 10:52

   Chyba dlatego święta mają taką atmosferę. Cieszymy się z obecności bliskich ale i również tęsknimy za tymi których już z nami nie ma.

Leave a Reply