Jak przetrwać upały z niemowlakiem?

Macierzyństwo

Jak przetrwać upały z niemowlakiem?

Większość z nas na myśl o temperaturach niczym z tropików cieszy się jak małe dziecko. Inaczej wygląda sytuacja u mam z niemowlakami. Temperatury powyżej 30 stopni naprawdę stanowią niebezpieczeństwo dla tak małego dziecka. Wiele mam w takiej sytuacji zadaje sobie pytanie – jak przetrwać upały z niemowlakiem.

Sama jestem mamą półrocznej Ady, postanowiłam więc rozwiać wszystkie wątpliwości i zebrać w jednym miejscu listę najważniejszych rad jak przetrwać upały z niemowlakiem.

 1. Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze w wózku

  Często na spacerach można spotkać wózki zakryte pieluszką, pewnie po to aby uchronić dziecko przed promienieniami słońca. Niestety, to tak nie działa. Zasłaniając wózek w taki sposób urządzamy dziecku istną saunę a temperatura zamiast spadać diametralnie się podnosi. Szerzej pisałam o tym tutaj.

 2. Zmień pory spacerów

  Słoneczna pogoda zachęca nas do spacerów. Jednak gdy mamy zamiar wyjść na z dzieckiem na dwór, wybierzmy taką porę dnia gdzie słońce jeszcze tak nie praży. Najlepsza pora to wczesny ranek i pod wieczór gdzie słońce już kryje się ku zachodowi.

 3. Zamknij okna w domu

  Wydawało by się, że otwierając okna robimy przepływ powietrza. Niestety, w takie upały gorące powietrze po prostu wpada nam do domu i diametralnie podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Dobrze jest też zasłonić wszystkie okna.

 4. Nie zostawiaj dziecka w samochodzie!!!

  Nawet na chwilkę. Samochód to puszka nagrzewająca się do bardzo wysokich temperatur. Wystarczy chwila aby dziecko straciło przytomność.

 5. Wietrz mieszkanie

  Mieszkanie wietrz tylko wieczorami gdy temperatura za oknem spada. Wtedy warto wymienić powietrze w nagrzanym domu.

 6. Lekkie i przewiewne ubranka

  Najlepiej bawełniane leciutkie przewiewne. Tak aby nie stykały się bezpośrednio z ciałem dziecka. Pamiętaj o tym aby nie przegrzewać malca.

 7. Często nawadniaj dziecko

  Jeżeli karmisz piersią to często przystawiaj dziecko. Mleko matki na początku zawiera dużą ilość wody, to powinno mu wystarczyć. Jeżeli karmisz butelką, dawaj do picia często wodę w temperaturze pokojowej.  Najlepszym napojem dla dziecka jest WODA!!!

 8. Krem z filtrem to podstawa

  Pamiętaj, 20 minut przed wyjściem z domu zawsze smaruj dziecko kremem z filtrem najlepiej 50+. Sprawdź na opakowaniu co ile należy dziecko smarować.

 9. Pamiętaj o czapeczce letniej

  Wychodząc z dzieckiem nawet na krótki spacer zawsze zakładaj czapeczkę czy też chustkę! Uchroni ona główkę przed bezpośrednim nagrzaniem i działaniem promieni UV. Pilnuj aby dziecko nie ściągnęło czapeczki podczas spaceru. Moja córka ściąga notorycznie.

 10. Wybierzmy najchłodniejszą część mieszkania

  W każdym domu znajdzie się takie miejsce, czy to korytarz czy łazienka. W upał będzie to idealne miejsce do spędzania czasu na zabawie.

A Ty jak radzisz sobie w upały? Macie jakieś swoje sposoby które Wam pomagają?
Jeżeli tak, to może podzielisz się nimi?

10 komentarzy

 1. anet

  1 sierpnia 2017 at 09:36

  Słyszałam o tym błędzie z przykrywaniem wózka… Ja teraz staram się przetrwać upały będąc w ciąży podobnymi procedurami. Wychodzę tylko wieczorem, okna pozamykane… Nigdy nie znosiłam upałów, ale teraz szczególnie lato to mój wróg

  1. BeztroskaMama

   1 sierpnia 2017 at 11:07

   Współczuje, ubiegłe lato było dla mnie tragedią. Upały i ciąża zagrożona gdzie musiałam leżeć – masakra.

 2. Olga - polishgirlolga.pl

  1 sierpnia 2017 at 12:50

  Stosujemy się w zasadzie do wszystkich wymienionych przez Ciebie punktów. Bardzo dobrze że o tym napisałaś.

  1. BeztroskaMama

   6 sierpnia 2017 at 20:41

   Najgorsze to przegrzewanie szkrabów…. Chyba niektórzy nie mają wyobraźni

 3. Przemysław "czarny" Piątek

  1 sierpnia 2017 at 14:20

  Niebawem wyjeżdżam na urlop z moją 11 miesięczną córeczką. teraz przydałby się post jak przetrwać z dzieckiem na plaży przy 40 stopniach 🙂

  1. BeztroskaMama

   6 sierpnia 2017 at 20:40

   Oj będzie gorąco ?? ja nie pomogę, nie mam takiego doświadczenia? dlatego też my jedziemy w okolicy września.

 4. MamaKarolina

  1 sierpnia 2017 at 22:02

  Oj tak. Ja kocham takie temperatury i to idealna dla mnie pogoda, ale z dzieckiem już nie jest tak kolorowo. Tak na prawdę na całe dnie jesteśmy uziemione w domu… muszę wykopac wiatrak chyba. Nou ia w samym pampersow lata i chlupiemy się w chłodnej wodzie. Bardzo dobre zestawienie rad.

  1. BeztroskaMama

   6 sierpnia 2017 at 20:39

   A taki mały szkrab szybko się nudzi siedzac cały dzień w domu. My byłyśmy przyzwyczajone że to na dworze siedzimy a tu taka zmiana.

 5. Michał Woroniecki

  3 sierpnia 2017 at 14:33

  Ważne jest również żeby nie zostawiać dziecka w aucie…

  1. BeztroskaMama

   6 sierpnia 2017 at 20:38

   Tak, o tym też pisałam.
   Ważne też jest abyśmy się nie bali reagować gdy widzimy jak w taką pogodę dziecko zostaje samo w samochodzie

Leave a Reply