Aktywny dzień z dzieckiem – Królewskie Źródła

Miejsca

Aktywny dzień z dzieckiem – Królewskie Źródła

Lato to idealna pora na rodzinne wycieczki. Kiedyś wolny czas spędzałam na dwóch kółkach. To dawało mi kopa energii na kilka dni. Lubiłam poczuć endorfiny ze zmęczenia. Teraz, gdy stałam się mamą półrocznego dziecka, wolny czas spędzam inaczej – rower zmieniłam na wózek Bąbelka. Teraz mam okazję poznać okolice z innej perspektywy. Tak było właśnie z Królewskimi Źródłami koło Kozienic, gdzie do tej pory jeździłam rowerem. 

Królewskie Źródła – co to jest, skąd ta nazwa?

Królewskie Źródła to piękne miejsce, leżące na trasie Radom – Kozienice. Ścieżka „Królewskie Źródła” stanowi element programu edukacji leśnej Nadleśnictwa Kozienice. Jej usytuowanie w pobliżu rezerwatu „Źródło Królewskie” pozwala na poznanie większości zagadnień związanych z gospodarką leśną i charakterystyką przyrodniczą Nadleśnictwa.

Wędrując po ścieżce doznamy wielu estetycznych wrażeń, poznamy wyjątkowo piękne zakątki przyrody, spotkamy bobry i ślady ich bytowania, napijemy się wody z „Królewskiego Źródełka”, dowiemy się jak wzrasta las i jak go chronić przed szkodliwymi czynnikami środowiska.

Nazwa ścieżki pochodzi od nazwy uroczyska leśnego „Źródło Królewskie” będącego jednocześnie rezerwatem przyrody. Ścieżka przebiega przez drzewostany leśnictwa Kociołki, na długości około 500 m biegnie wzdłuż rzeczki Zagożdżonki. 

 

Spacer z dzieckiem w wózku

Pierwszy raz miałam okazję przejść ścieżkę na Królewskich Źródłach z wózkiem. Ma ona około 3 km. Okazuje się, że to idealne miejsce na spędzenie niedzielnego dnia razem z rodziną. 

ścieżka do źródełka - Królewskie źródła

Dookoła otacza nas piękna przyroda, las i woda. Raj dla biegających dzieci oraz dla tych co siedzą jeszcze w wózku, tak jak Bąbelek.

Królewskie Żródła - taras widokowy

Ścieżka jest bardzo dobrze przygotowana dla wózków i to nie tylko tych z dziećmi. Po królewskich Źródłach można również spacerować poruszając się na wózku inwalidzkim – jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

ścieżki w królewskich źródłach

Ścieżka to drewniany podest z barierkami praktycznie po całej długości. Spacerując w kilku miejscach mamy możliwość odpoczynku i obserwacji otaczającej nas natury. Można spokojnie usiąść na ławeczkach przygotowanych właśnie dla turytów i zmęczonych aktywnością dzieci. 

ławeczki na królewskich źródłach

Ścieżka edukacyjna Królewskie Źródła

Przyjemne z pożytecznym. Wybierając się na spacer po Królewskich Źródłach z nieco większymi dziećmi masz szansę pokazać im przyrodę. Po trasie zostały rozmieszczone tablice informacyjne z masą przyrodniczych ciekawostek. Dzieci mogą dowiedzieć się z nich jak rośnie las, jak żyją bobry i gdzie mieszkają. Również dowiedzą się wiele o lokalnym rezerwacie przyrody Nadleśnictwa Kozienice. Naprawdę warto się tam wybrać z rodziną. 

Domek obserwacji ptaków na Królewskich Źródłach

 

Królewskie Źródła – miejsce na piknik i ognisko

To jeszcze nie koniec atrakcji. Zmęczeni po spacerze znajdziecie miejsce na odpoczynek, który może stać się również atrakcją dla dzieci. Bo kto nie lubi smażyć kiełbasek na ognisku? 

Chyba każdy z nas ma sentyment do takich kiełbasek 🙂 Na terenie Królewskich Źródeł został wygospodarowany plac na którym bez problemu możesz usiąść (drewniane stoliki i ławy), usmażyć kiełbaskę – kilka miejsc przygotowanych do rozpalenia ogniska. 

W razie deszczu można schować się pod sporą wiatą. 

Jeżeli nie jesteś zwolennikiem trzymania kijka z kiełbaską nad ogniskiem lub po prostu się do tego nie przygotowałeś nic straconego – też możesz smacznie zjeść. Na terenie Królewskich Źródeł jest bar w starym wagonie (Przez Królewskie Źródła biegła kiedyś kolejka wąskotorowa).

Królewskie Źródła bar w wagonie - jakie jedzenie?

 Ceny naprawdę przystępne i jedzenie bardzo smaczne. Polecam bigos i pierogi 🙂 

Królewskie Źródła bar w wagonie

Warto poznawać własną okolicę – możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy a przy okazji pokazujemy dzieciom, że można aktywnie spędzać czas. I to w bardzo ciekawy sposób. 

A czy Ty znasz swoją okolicę? Co ciekawego można tam zobaczyć?

18 komentarzy

 1. MatkaHrabiny

  19 sierpnia 2017 at 15:36

  Piękne miejsce, obcowanie z naturą jest bardzo ważne, las to idealne miejsce. Zazdroszczę wycieczki. Jednak i z wozkiem się da.

  1. BeztroskaMama

   19 sierpnia 2017 at 15:47

   Da się oj da 🙂 Tu było przyjemnie. Jednak wycieczkę do Kazimierza Dolnego nie wspominam najlepiej – katastrofa przepchać się z wózkiem!

 2. Ann

  19 sierpnia 2017 at 16:16

  Jejku jak tam przepięknie 🙂 Lubię takie miejsca, gdzie można być blisko natury 🙂

 3. natalia.kamieniecka

  19 sierpnia 2017 at 16:27

  Chętnie się tam wybierzemy bo nie miałam pojęcia o istnieniu takiego fajnego miejsca 🙂

 4. Monika | Konfabula.pl

  19 sierpnia 2017 at 20:40

  Bardzo lubię wszystkie ścieżki edukacyjne. Są dobrze oznaczone, łatwo je przejść, a do tego można się wiele nauczyć.

 5. Katarzyna Żak

  19 sierpnia 2017 at 21:36

  Super miejsce

 6. Iza D- www.nietylkorozowo.pl

  19 sierpnia 2017 at 22:35

  Ależ tam pięknie. Uwielbiam takie miejsca, właśnie za oznaczenia. Nie przepadam sama błądzić po lesie, lubię jak ktoś lub coś mnie prowadzi 🙂

 7. Edyta moj-kawalek-podlogi

  20 sierpnia 2017 at 08:33

  Chętnie bym się tam wybrała! Piękne miejsce, a jeszcze nigdy tam nie byłam 🙂

 8. Wiola Skawinska

  20 sierpnia 2017 at 10:31

  Bardzo ciekawe miejsce, może kiedyś się tam wybierzemy 🙂

 9. Gosia

  20 sierpnia 2017 at 10:50

  Świetne miejsce, super relacja i piękne zdjęcia. Moż ekiedyś tam zawitam, my ostatnio wypoczywaliśmy w ARTURÓWKU.Też jest pieknie.

 10. Wojtek| Bielecki.es

  20 sierpnia 2017 at 17:07

  Uwielbiam takie miejsca. Bardzo podobnie jest w Puszczy Solskiej i Lasach Janowskich tam także jest wiele podobnych ścieżek. 😉

 11. mylifestyle.com.pl

  20 sierpnia 2017 at 18:26

  Ale widoki! Już czuję ten zapach lasu!

 12. FeminaSum.pl

  20 sierpnia 2017 at 20:29

  Informacje gdzie mozna spokojnie wyjść z dzieckiem są cenne dla rodziców. Nie każde miejsce nadaje sie na rodzinne wypady, Miejsce dodatkowo sprawdzone pod katem wózka jest tym bardziej atrakcyjne.

 13. Lailapeak

  21 sierpnia 2017 at 21:32

  Bardzo spodobało mi się to miejsce! 🙂 Lubimy takie miejsca gdzie spokojnie można pospacerować i podziwiać przyrodę! 🙂

 14. naszebabelkowo.blogspot.com

  22 sierpnia 2017 at 02:54

  Ależ bajkowe miejsce ! Chętnie bym po takich pięknych okolicach pospacerowala – więc dziękuję za inspirację, może kiedyś się tam wybierzemy 🙂

 15. Sylwia Antkowicz

  10 września 2017 at 21:15

  Piękne miejsce, idealne by się wyciszyć

 16. Bookendorfina Izabela Pycio

  23 września 2017 at 09:42

  Fantastyczny pomysł na zdrową aktywność, a przy tym pozytywne ładowanie akumulatorów dzięki kontaktom z przyrodą. 🙂

 17. Pani Podróżnik

  24 września 2017 at 19:20

  Świetne miejsce, bardzo fajny spacer na złapanie oddechu 🙂

Leave a Reply