Motoryka duża – w jaki sposób pomagać dziecku ją rozwinąć?

Dziecko

Motoryka duża – w jaki sposób pomagać dziecku ją rozwinąć?

Ruch jest bardzo ważnym elementem w rozwoju naszego dziecka. Tak naprawdę aktywność ruchowa warunkuje prawidłowy rozwój dziecka i jego umiejętności w starszym wieku.  Moja córka od noworodka była bardzo sprawna, osiągała wszystkie kamienie milowe w dość krótkim czasie. Jednak zmieniło się to gdy złamała nogę i przez miesiąc jej ruch został ograniczony do minimum – siedzenie i posuwanie na pupie, to było wszystko na co mogła sobie pozwolić. Po zdjęciu gipsu od razu dało się zauważyć, że jej motoryka duża została bardzo zachwiana.

Gołym okiem dało się zauważyć, że to nie jest to samo dziecko pod kątem aktywności. Standardowo miała problemy z chodzeniem, utrzymaniem równowagi również podczas tradycyjnych zabaw. Serce płakało na ten widok. Widziałam, że chce wejść na zjeżdżalnie ale nie mogła – nie potrafiła. Wiedziałam, że zrobię wszystko aby jej pomóc.

Co to jest ta motoryka duża?

Motoryka duża to przede wszystkim ruch całego ciała, gdzie angażowane są nogi i ręce. Motoryka duża rozwija się już w pierwszych miesiącach życia naszego maluszka. Dzięki prawidłowemu funkcjonowaniu będzie doskonałą podstawą do rozwoju motoryki małej. Jest to nic innego jak:

  • chodzenie
  • bieganie
  • skakanie
  • pełzanie
  • jazda na rowerze
  • pływanie
  • obracanie się na boki

wchodzenie na schody dziecko

Niby to takie oczywiste, ale nie zdajemy sobie sprawy jakie to jest ważne dla całego rozwoju naszego dziecka.  Nie tylko fizycznego ale i dalszej nauki w wieku przedszkolnym i szkolnym. Problemy już na samym początku rozwoju motoryki dużej mogą się kumulować i dać znać przy problemach z nauką u dziecka.

Tak naprawdę to my rodzice możemy wspierać nasze małe skarby i pokazywać im jak fajnie można bawić się poprzez ruch. Wystarczy pokazać im kilka fajnych zabaw i ćwiczeń,  które usprawniają pracę motoryki dużej a one od razu podłapią. A przy okazji będziemy mieć chwilę na spędzenie radośnie czasu z naszym dzieckiem.

Zabawy i ćwiczenia wspierające rozwój motoryki dużej

Nic tak nie skłania do nauki małego dziecka jak naśladowanie rodziców. To my jesteśmy pierwszymi nauczycielami dziecka i jeżeli tylko zechcemy maluszek szybko zacznie nas naśladować i przez to ćwiczyć motorykę dużą, na której nam tak zależy.

Rzucanie na odległość

Do tej zabawy nie potrzebujemy naprawdę wiele. Na pewno znajdziecie w domu miskę, pudełko czy nawet wiaderko, które może nam posłużyć jako kosz. Przydadzą się małe piłeczki, baloniki czy też maskotki, które będziemy wrzucać do pojemnika. Pojemnik stawiamy blisko dziecka, aby nie zniechęciło się niepowodzeniem, a po każdym udanym rzucie nagradzamy dziecko – u nas są to okrzyki radości i bicie braw.  Jeżeli rzuty wychodzą nam celnie, stopniowo możemy zwiększać odległość miski od dziecko co spowoduje, że będzie musiało już inaczej ustawić ciało do kolejnego rzutu.

Na dworze, to idealne miejsce na rozwój motoryki dużej!

wchodzenie na huśtawkę idealny trening motoryki dużej

Wskakiwanie na huśtawkę, to idealne ćwiczenie, więc pozwól na to dziecku i nie wyręczaj go. Malec naprawdę szybko opanuje bezpieczne wchodzenie i schodzenie bez pomocy a jego samodzielność będzie naprawdę go radowała.

Deszczowa pogoda lub tuż po deszczu to też dobra pora na spacer! Naprawdę! Pamiętasz, gdy byłaś dzieckiem? Na pewno uwielbiałaś chodzić w deszczową pogodę i bawić się w kałużach – teraz pozwól na to swojemu dziecku. Pokaż mu zabawę w omijanie kałuż albo bardziej ekstremalną – skaczcie po nich i cieszcie się ze wspólnego czasu. Radość dziecka bezcenna.

bieganie i kopanie piłki to dobry trening motoryki dużej

Bieganie i kopanie piłki to super zabawa a jednocześnie ćwiczenie całego ciała dziecka.

Turlanie na trawie to  zabawa pełna radości i doznań dotykowych dla dziecka. Boisz się, że się pobrudzi? Podobno brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko. A brudne ubranie zawsze można wyprać.

Wózki pchacze i jeździki to super zabawki na usprawnienie motoryki dużej.

Nie od dziś wiadomo, że w prostych zabawkach można znaleźć najwięcej zalet. Wiadomo, wózki są domeną dziewczynek ale nie wpadajmy tutaj w szufladkowanie. Bo doskonale dziewczynka i chłopiec mogą bawić się wózkiem jak i jeździkiem.  U nas od małego domeną był mini skuter Lew 3w1 od Smily Play, wspiera rozwój ruchowy dziecka. Rośnie razem z nim, jest pchaczem, jeździkiem a na końcu hulajnogą

jeżdzik i pchacz nawet koty się bawią

Córka miała naprawdę radość gdy mogła jeździć na takiej zabawce. Pozwalałam jej nawet zabierać go na spacer – co naprawdę nie było zawsze dobrym rozwiązaniem. Jednak oprowadzanie wózka czy pchacza jest naprawdę dobrym ćwiczeniem rozwijającym motorykę dużą.

Taniec łączy ludzi – ale też i rozwija motorykę dużą.

Taniec to nic innego jak zabawa i wygłupy. A do tego długo nie trzeba namawiać dziecka. Nie zrażaj się, gdy sama nie umiesz tańczyć. Wystarczy, że włączysz muzykę i zaczniesz skakać, machać rękoma i tańczyć razem z dzieckiem. Śmiechu będzie co nie miara 🙂 TUTAJ dodatkowo znajdziesz wiele muzycznych zabawek od Smily Play które rozbudzą muzycznie twoje dziecko, począwszy od motoryki dużej poprzez motorykę małą.

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do aktywnego spędzania czasu z dzieckiem nie tylko w domu ale i na dworze. A hasło motoryka duża i jej rozwój stało się bardziej przyjazne i jasne.

Leave a Reply