Ciąża

Jak wybrać najlepszy szpital do porodu? To bardzo ważna decyzja

Poród to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej przyszłej mamy. Przygotowujemy się do niego przez 9 miesięcy ciąży. Dlatego warto już wcześniej zdecydować się na szpital w którym urodzimy nasze maleństwo. Zobacz jak wybrać najlepszy szpital do porodu.

jak wybrać szpital do porodu?

Ważne aby nie zostawiać tej decyzji na ostatnią chwile. Nasz wybór musi być świadomy żebyśmy były spokojne i żebyśmy były przekonane, że to najodpowiedniejsze miejsce dla nas. Obecnie nie ma rejonizacji, więc możemy wybrać każdy szpital, który odpowiada naszym oczekiwaniom.

Co wziąć pod uwagę wybierając szpital do porodu?

Miejsce, położenie szpitala i odległość od naszego domu

Wiele osób twierdzi, że szpital który wybieramy do porodu nie powinien być za bardzo oddalony od miejsca zamieszkania. Jednak dla mnie nie ma to znaczenia. Nocą i tak nie ma dużego ruchu, a w dzień zawsze można wytyczyć trasy alternatywne. Więc ja akurat na ten aspekt nie patrzyłam. Wybrałam szpital oddalony o ponad 60 kilometrów, mimo że miałam możliwość wyboru trzech, które znajdują się znacznie bliżej.

Szpital alternatywny

Wybierając szpital należy pamiętać o szpitalu alternatywnym. Zdarzają się sytuacje, że dany szpital jest zapełniony i nie ma miejsca, wtedy personel odsyła rodzącą do innego szpitala.

W takiej sytuacji pamiętaj, że masz prawo żądać przeprowadzeni badanie. Poród może być już w zaawansowanym stadium, wtedy szpital nie ma prawa odesłać rodzącej nawet gdy nie ma miejsca.

Pozytywna opinia o szpitalu

Wybrałam mały szpital powiatowy który cieszy się samymi dobrymi opiniami na temat warunków i atmosfery podczas porodu oraz opieki poporodowej. Informacje zbierałam przez internet jak i rozmawiając z mamami, które rodziły właśnie w tym szpitalu. Wiadomo nie ma idealnego szpitala, zawsze trafią się negatywne opinie. Ale gdy jest więcej tych pozytywnych nie ma co się zastanawiać.

Wyposażenie sali porodowej

Obecnie jest wiele metod łagodzenia bólów porodowych. Warto wcześniej sprawdzić czy dany szpital oferuje pełen zakres.

Dobrze jeśli na sali porodowej znajdują się :

  • worki sako
  • piłki
  • drabinki
  • wanna z ciepła wodą
  • prysznic
  • gazy rozweselające
  • znieczulenie zewnątrzoponowe

Ja wybrałam szpital, który znam. Podczas całej ciąży miałam już okazję przebywać na oddziale. Poznałam położne, mogłam obejrzeć salę porodową. Wiem gdzie co się znajduje przez co nie będę czuła się obco. A panie położne powiedziały mi co mam zabrać ze sobą do szpitala.

Lekarz prowadzący

Dla mnie ważne było aby w szpitalu, w którym zdecyduję się rodzić pracował mój lekarz prowadzący. Mam do niego bardzo duże zaufanie i nie wyobrażam sobie rodzić w szpitalu w którym go nie ma. Jestem tego świadoma, że może akurat nie być go w szpitalu gdy zacznę rodzić. Jednak świadomość, że zawsze mogę do niego zadzwonić, że na drugi dzień będzie na zmianie daje mi duże poczucie bezpieczeństwa – a to jest dla mnie najważniejsze.

Dlatego przy wyborze lekarza prowadzącego Waszą ciąże polecam zwrócić uwagę na miejsce pracy ginekologa.

Obecność studentów przy porodzie

Wybierając miejsce porodu w szpitalu klinicznym pamiętnej, że tam swojego zawodu uczą się studenci i często są obecni przy porodzie. Dla niektórych kobiet może być to krępująca sytuacja, ale zawsze możesz się nie zgodzić na ich obecność. Tylko czy warto? Wiele mam uważa, że to właśnie studenci byli dla nich największym wsparciem.

Poród rodzinny

Jeżeli decydujesz się na poród rodzinny upewnij się czy w Twoim szpitalu nie trzeba wcześniej zgłaszać takiej chęci. Być może będą na Was czekać formalności do wypełnienia.

Zawsze warto się upewnić czy dla osoby towarzyszącej jest dostępna szafka na rzeczy osobiste. I czy może być w swoich ubraniach czy jednak wymagane są specjalne szpitalne.

Opłata za poród rodzinny. W niektórych szpitalach nadal zdarza się, że wymagają opłaty za taki poród lub proponują wykupienie symbolicznej cegiełki.

A Wy czym się się sugerowałyście przy wyborze odpowiedniego szpitala do porodu?

Zapraszam do komentowania postu 🙂

Jeżeli spodobał ci się post miło mi będzie jeżeli polubisz mojego bloga na FB 🙂