Ciąża

Jak wybrać najlepszy szpital do porodu? To bardzo ważna decyzja

Poród to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej przyszłej mamy. Przygotowujemy się do niego przez 9 miesięcy ciąży. Dlatego warto już wcześniej zdecydować się na szpital w którym urodzimy nasze maleństwo. Zobacz jak wybrać najlepszy szpital do porodu.

jak wybrać szpital do porodu?

Ważne aby nie zostawiać tej decyzji na ostatnią chwile. Nasz wybór musi być świadomy żebyśmy były spokojne i żebyśmy były przekonane, że to najodpowiedniejsze miejsce dla nas. Obecnie nie ma rejonizacji, więc możemy wybrać każdy szpital, który odpowiada naszym oczekiwaniom.

Co wziąć pod uwagę wybierając szpital do porodu?

Miejsce, położenie szpitala i odległość od naszego domu

Wiele osób twierdzi, że szpital który wybieramy do porodu nie powinien być za bardzo oddalony od miejsca zamieszkania. Jednak dla mnie nie ma to znaczenia. Nocą i tak nie ma dużego ruchu, a w dzień zawsze można wytyczyć trasy alternatywne. Więc ja akurat na ten aspekt nie patrzyłam. Wybrałam szpital oddalony o ponad 60 kilometrów, mimo że miałam możliwość wyboru trzech, które znajdują się znacznie bliżej.

Szpital alternatywny

Wybierając szpital należy pamiętać o szpitalu alternatywnym. Zdarzają się sytuacje, że dany szpital jest zapełniony i nie ma miejsca, wtedy personel odsyła rodzącą do innego szpitala.

W takiej sytuacji pamiętaj, że masz prawo żądać przeprowadzeni badanie. Poród może być już w zaawansowanym stadium, wtedy szpital nie ma prawa odesłać rodzącej nawet gdy nie ma miejsca.

Pozytywna opinia o szpitalu

Wybrałam mały szpital powiatowy który cieszy się samymi dobrymi opiniami na temat warunków i atmosfery podczas porodu oraz opieki poporodowej. Informacje zbierałam przez internet jak i rozmawiając z mamami, które rodziły właśnie w tym szpitalu. Wiadomo nie ma idealnego szpitala, zawsze trafią się negatywne opinie. Ale gdy jest więcej tych pozytywnych nie ma co się zastanawiać.

Wyposażenie sali porodowej

Obecnie jest wiele metod łagodzenia bólów porodowych. Warto wcześniej sprawdzić czy dany szpital oferuje pełen zakres.

Dobrze jeśli na sali porodowej znajdują się :

  • worki sako
  • piłki
  • drabinki
  • wanna z ciepła wodą
  • prysznic
  • gazy rozweselające
  • znieczulenie zewnątrzoponowe

Ja wybrałam szpital, który znam. Podczas całej ciąży miałam już okazję przebywać na oddziale. Poznałam położne, mogłam obejrzeć salę porodową. Wiem gdzie co się znajduje przez co nie będę czuła się obco. A panie położne powiedziały mi co mam zabrać ze sobą do szpitala.

Lekarz prowadzący

Dla mnie ważne było aby w szpitalu, w którym zdecyduję się rodzić pracował mój lekarz prowadzący. Mam do niego bardzo duże zaufanie i nie wyobrażam sobie rodzić w szpitalu w którym go nie ma. Jestem tego świadoma, że może akurat nie być go w szpitalu gdy zacznę rodzić. Jednak świadomość, że zawsze mogę do niego zadzwonić, że na drugi dzień będzie na zmianie daje mi duże poczucie bezpieczeństwa – a to jest dla mnie najważniejsze.

Dlatego przy wyborze lekarza prowadzącego Waszą ciąże polecam zwrócić uwagę na miejsce pracy ginekologa.

Obecność studentów przy porodzie

Wybierając miejsce porodu w szpitalu klinicznym pamiętnej, że tam swojego zawodu uczą się studenci i często są obecni przy porodzie. Dla niektórych kobiet może być to krępująca sytuacja, ale zawsze możesz się nie zgodzić na ich obecność. Tylko czy warto? Wiele mam uważa, że to właśnie studenci byli dla nich największym wsparciem.

Poród rodzinny

Jeżeli decydujesz się na poród rodzinny upewnij się czy w Twoim szpitalu nie trzeba wcześniej zgłaszać takiej chęci. Być może będą na Was czekać formalności do wypełnienia.

Zawsze warto się upewnić czy dla osoby towarzyszącej jest dostępna szafka na rzeczy osobiste. I czy może być w swoich ubraniach czy jednak wymagane są specjalne szpitalne.

Opłata za poród rodzinny. W niektórych szpitalach nadal zdarza się, że wymagają opłaty za taki poród lub proponują wykupienie symbolicznej cegiełki.

A Wy czym się się sugerowałyście przy wyborze odpowiedniego szpitala do porodu?

Zapraszam do komentowania postu 🙂

Jeżeli spodobał ci się post miło mi będzie jeżeli polubisz mojego bloga na FB 🙂

8 komentarzy

  1. Sylwia Antkowicz

    29 grudnia 2016 at 09:49

    W moim mieście miałam wybór miedzy 4 porodówkami. Opłata za poród rodzinny jest niezgodna z przepisami, chociaż rzeczywiście w 2 taką opłatę wymagali, chociaż bez konkretnej sumy, a właśnie „cegiełka”. Rodziłam ze studentką, ale 1 i takie rozwiązanie polecam. Bardzo pomocny był dla mnie prysznic, piłki i możliwość wyboru pozycji, więc dla mnie to ważne, by szpital to zapewniał.

    1. BeztroskaMama

      29 grudnia 2016 at 18:08

      Właśnie o tą „cegiełkę” chodzi – choć uważam że tak być nie powinno.
      Te wszystkie gadżety porodowe 🙂 o których wspomniałam myślę że mi pomogą przy porodzie 🙂 skoro tyle mam je chwali.

  2. Nieidealna Anna

    30 grudnia 2016 at 15:21

    Zgadzam się z elementami, które wymieniłaś. Dla mnie najważniejsza była możliwość obecności męża, znieczulenie i fachowa opieka medyczna, 3 mam za Was kciuki 🙂

    1. BeztroskaMama

      30 grudnia 2016 at 17:24

      Dzięki 🙂 Ja nie wyobrażam sobie wejścia na sale porodową bez męża. Chyba bym uciekła 🙂

      1. Nieidealna Anna

        30 grudnia 2016 at 21:15

        No pewnie, ja mam to samo. Nawet na sali przy CC maż był <3

        1. BeztroskaMama

          31 grudnia 2016 at 15:02

          Mnie doktorek szykuje na poród sn, więc mąż będzie na pewno. Ale co wyjdzie w trakcje tego nie wiemy.
          Fajnie że mu pozwolili, z tego co wiem to nie wszędzie pozwalają zostać.

  3. Wyrodna-Matka

    2 stycznia 2017 at 06:48

    Zgadzam się prawie ze wszystkimi punktami, które wymieniłaś, oprócz tego o lekarzu prowadzącym.
    O ile wybierasz lekarza pod kątem szpitala, w którym pracuje – to jest ok, ale wybór szpitala tylko dlatego, że pracuje tam lekarz prowadzący jest sporym błędem. W moim otoczeniu znam kilka dziewczyn, które wybrały szpital tylko dlatego, że tam miały lekarza prowadzącego, a potem okazało się, że był to jeden z najgorszych wyborów ever (szczegółów oszczędzę, ale standardy opieki okołoporodowej nie zostały zachowane). Faktem natomiast jest, że przez większą część trwania porodu nie zobaczysz ŻADNEGO lekarza, bo będą z Tobą położne. Co wtedy Ci da fakt, że Twój prowadzący tam pracuje? Zupełnie nie. Przy moim porodzie na przykład nie było lekarza wcale, bo nie jest on niezbędny przy porodzie 🙂 Pierwszego lekarza zobaczyłam dopiero następnego dnia i był to pediatra do Malucha 🙂

    1. BeztroskaMama

      2 stycznia 2017 at 07:14

      Lekarz a lekarz też różnica. Ja do mojego mam ogromne zaufanie i wiele mu zawdzięczam. I wiem że nie skierował by mnie tam gdzie jest źle. Np. mój lekarz miał zmieniać szpital w nowym roku, i od razu mi powiedział że absolutne nie mam możliwości abym tam rodziła bo warunki są nie takie jakie by on chciał i kazał mi rodzić w starym szpitalu. Niestety czasem też można trafić tak jak opisujesz – że mają tak naprawdę gdzieś opiekę okołoporodową. Na pewno każda z nas słyszała nie jedną historię która mroziła krew w żyłach. A wiemy doskonale że tak być nie powinno.

Leave a Reply