Za zamkniętymi drzwiami była nikim

Różności, polecane

Za zamkniętymi drzwiami była nikim

Życie bywa przewrotne. W jednej chwili możesz być na wozie, by za chwilę spaść na samo dno własnego ja. Okrutne. Jednak takie bywa życie niejednej silnej, pewnej siebie kobiety sukcesu. Pomyślisz jak to możliwe, że taka kobieta jak ona daje tak sobą pomiatać? Historia jakich wiele, jednak mało się o nich mówi, bo wolimy o nich nie widzieć, udać że nie widzimy co się dzieje za zamkniętymi drzwiami u sąsiada za ścianą.

Silna kobieta

Od zawsze była wesołą, rezolutną dziewczynką a potem kobietą. Zawsze wiedziała co zrobić w danej sytuacji, jak zareagować. Błyskotliwość i inteligencja to były jej cechy rozpoznawcze.

Już na studiach znalazła sobie bardzo dobrą prace, której zazdrościli jej wszyscy znajomi. Była nie tylko zazdrość, ale i podziw, że potrafi połączyć pracę z nauką gdzie była jedną z najlepszych studentek na roku. Czuła, że jest w swoim żywiole, czas szybko leciał a ona rozkręcała się jeszcze bardziej.

Koniec studiów zbiegł się z awansem w pracy. Została kierownikiem dość sporej grupy zmotywowanych do działania ludzi. W tym samym czasie poznaje wspaniałego faceta, wiecie takiego, którego zazdrości się koleżance.

Związek szybko wskoczył na wyższy poziom i było sakramentalne TAK. Tak, na dobre i złe. Wydawałoby się, że mają życie jak w bajce. Jednak prawda była totalnie inna niż mogła sobie wyobrazić.

Za zamkniętymi drzwiami była nikim

Nadal była bardzo żywiołową, energiczną dziewczyną odnosząca sukces za sukcesem w pracy. Dostawała pochwały z każdej strony. Była kimś w swojej korpo.

Za zamkniętymi drzwiami własnego domu stawała się bezradną i uległą szarą myszką. Jej wymarzony mężczyzna stał się psychopatycznym tyranem. W tym był najlepszy. Nie pracował, bo pracy dla ludzi z jego kwalifikacjami nie było, a za grosze pracować nie będzie. Całe dnie siedział w domu przed telewizorem nic nie robiąc oprócz sączenia piwa za piwem.

Perfekcyjnie osaczył żonę, doskonale wdarł się do jej głowy i tam mieszał niczym diabeł w kotle. Poniżanie było jego głównym sposobem komunikacji. Oczekiwał od niej posłuszeństwa, okazywania szacunku i usługiwania.

Nie raz była nazywana szmatą, kurwą, zdzirą, niedojdą. Z zegarkiem w ręku czekał aż wróci z pracy. Nie mogła się spóźnić bo wiedziała, że czeka ją kara…

Za zamkniętymi drzwiami własnego domu stawała się bezradną, usługująca swemu mężowi żoną. Zawsze obiady podawane były pod nos pana i władcy. Zawsze sprzątała dokładnie, gdy zauważył niewielki okruszek na dywanie potrafił zmieszać ją z błotem, że nie potrafi nawet sprzątać pożądanie. Bała się go, choć go kochała. Życia bez niego nie potrafiła sobie wyobrazić, bo przecież on jest panem domu.

Za zamknietymi drzwiami - plakat kampanii spolecznej

Sama obwiniała siebie o zachowanie męża. Przecież to ona na czas nie naszykowała obiadu, to ona niedokładnie sprzątnęła, przecież to ona wiecznie się spóźnia do domu i hałasuje po nocy. To była jej wina że nie potrafiła dać mu dziecka… Obwiniała siebie za to, że jest taka. Miał rację nazywając ją szmatą. Bo kto chciałby być z taką kobietą?

Psychopata perfekcyjnie niszczył jej pewność siebie, wywoływał w niej poczucie winy.

W głębi duszy pragnęła aby ten koszmar dobiegł końca. Jednak nie potrafiła wypowiedzieć tego na głos. Na zewnątrz była nadal silną kobietą odnoszącą sukcesy. Bliscy domyślali się, co dzieje się w domu. Co z tego, skoro nikt nie reagował bo przecież nigdy nie było widać siniaków czy innych oznak przemocy.

Za zamkniętymi drzwiami

Głównym celem kampanii „Za zamkniętymi drzwiami” jest uświadomienie społeczeństwu, jak powszechnym problemem jest przemoc psychologiczna oraz ekonomiczna w związkach. Niestety nadal zbyt wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że są ofiarami. Naszymi działaniami chcemy więc zwrócić uwagę na ten ważny temat i przypominać, że psychiczne znęcanie traktowane jest jak przestępstwo. Kobietom, które dostrzegają już problem, chcemy natomiast wskazywać dalszą drogę, która pozwoli wyzwolić się im z toksycznych związków. Wśród działań, które podejmujemy, bardzo ważne jest stałe zwiększenie świadomości problemu przemocy bez bicia.

Nie widać, nie ma skarg natomiast jest życie za zamkniętymi drzwiami.

Jeżeli znasz osobę znajduję się w podobnym toksycznym związku i chcesz jej pomóc, podaj jej numery gdzie odpowiednie osoby udzielą jej pomocy. Tam można otrzymać wsparcie psychologiczne i pomoc prawną.

Centrum Praw Kobiet: (22) 621-35-37
Niebieska Linia: (22) 668-70-00, 801-120-002
Pomoc ofiarom przemocy: (22) 666-00-60
Policyjny telefon zaufania: 800-120-226
Fundacja 3-4-Start

Wpis powstał w ramach kampanii społecznej Za zamkniętymi drzwiami, zainicjowanej przez Fundację 3-4-Start.

Leave a Reply