Dziecko, polecane

6 sposobów na zatkany nosek u niemowlaka

Nikt z nas nie lubi mieć zatkanego nosa. Ciężko jest wtedy oddychać, męczymy się, nie możemy się wyspać, bo budzi nas katar. A co gdy katar łapie naszego maluszka? Na pewno nie jest nam do śmiechu, męczymy się razem z nim i robimy wszystko aby mu pomóc w tym ciężkim dla niego czasie. Dlatego chciałam Wam podsunąć mich 6 sposobów na zatkany nosek u niemowlaka.

Ważne jest aby podczas kataru udrażniać i pielęgnować nosek naszej pociechy. Katar u Bąbelka jest jednym z objawów wychodzących zębów – to wiem z obserwacji, najpierw katar a za jakiś czas widać zębiska. Dlatego teraz już nie panikuję tak bardzo jak za pierwszym katarem.

6 sposobów na zatkany nosek u niemowlaka

 1. Oczyszczaj nosek wodą morską lub roztworem soli fizjologicznej
  Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczyszczanie oraz udrażnianie nosa. Idealnie nadaje się do tego woda morska w sprayu i sól fizjologiczna. Oba preparaty rozpuszczają zaschniętą wydzielinę i mają działanie nawilżające, dlatego ważne jest aby stosować je regularnie. Należy zwrócić uwagę na to, by podczas aplikacji główka dziecka była wyżej od reszty ciała. Dzięki temu nadmiar wydzieliny może swobodnie spłynąć dziecku do gardła.
 2. Regularnie inhalacje
  Inhalacje są idealne na zatkany nosek i katar u naszego maluszka. Zmniejszają obrzęk śluzówki i ułatwiają odpływanie wydzieliny. Jeśli nie posiadasz inhalatora, to do przygotowania inhalacji wystarczy garnek, gorąca woda i sól. Ustaw naczynie na czymś stabilnym, sadzamy dziecko na swoich kolanach, tak by maluch mógł oddychać unoszącą się parą. Pilnuj aby maluszek nie zalał się wodą.
 3. Odpowiedni pozycji do spania
  Jeśli Twój maluch ma katar, możesz układać go tak by podczas snu jego główka była nieco wyżej od reszta ciała. W ten sposób nadmiar wydzieliny będzie spływać, a nie zatykać mu nosek, co z pewnością ułatwi mu oddychanie.
  Jednak pamiętaj aby nie układać dziecka na poduszce, poduszka wymusza nienaturalną pozycję kręgosłupa u tak małego dziecka.
  Ja pod materac wkładam duży segregator, który w naturalny sposób unosi głowę dziecka nieco wyżej.
 4. Wietrz i nawilżaj pokój dziecka
  Niestety wielu rodziców przegrzewa mieszkanie, nie wietrzy go. Dlatego należy pilnować temperatury w domu, nie powinna przekraczać 21 stopni. Dlatego że, suche powietrze wysusza śluzówki w nosie, co nasila katar u dziecka. Gdy rozpoczyna się sezon grzewczy, staraj się nawilżać powietrze. Możesz zaopatrzyć się w specjalny nawilżacz. Jednak tańszym i skutecznym sposobem jest ustawienie miski z wodą obok grzejnika. Można również powiesić mokre ręczniki na grzejniku.
  Również warto kilka razy dziennie przewietrzyć mieszkanie. Tylko pamiętaj, by maluch nie leżał w przeciągu. Dlatego wietrzymy jeden pokój a siedzimy w innym, i tak na zmianę aż wywietrzymy całe mieszkanie.
 5. Oczyszczaj nos aspiratorem
  Niestety, niemowlak nie potrafi samodzielnie wydmuchać nosa, dlatego to my musimy go regularnie udrażniać za pomocą aspiratora, o których możesz poczytać TUTAJ. Ja używam do codziennej pielęgnacji noska dziecka elektrycznego aspiratora a gdy katar jest bardzo duży w ruch idzie niezawodny katarek, który podpinamy do odkurzacza. Należy pamiętać aby przed oczyszczaniem noska do każdej dziurki psiknąć wodę morską, która rozpuszczą zaschniętą wydzielinę i ułatwią jej usunięcie.
 6. Pielęgnuj skórę malucha pod nosem
  Gdy zostałam mamą odkryłam maść majerankową, która jest polecana nawet przez pediatrów. Wcześniej nigdy o niej nie słyszałam. Po częstym wycieraniu noska chusteczką, skóra wokół staje się podrażniona. Dlatego aby złagodzić podrażnienie, smaruję dziecku nos i jego okolice maścią majerankową, która oprócz właściwości nawilżających, pomaga w oddychaniu.

 

Dla pewności, zawsze warto poradzić się pediatry co do kataru u dziecka.

A Ty jak radzisz sobie z katarem u własnego dziecka? Masz jakieś sprawdzone sposoby na zatkany nosek u niemowlaka? Jeśli tak to fajnie gdy się z nimi z nami podzielisz.

Jesteś w ciąży? A nawet gdy nie jesteś to zapraszam Ciebie do zapoznania się z domowymi sposobami na przeziębienie:) KLIK