Zalety wychowania dziecka z psem

Dziecko i pies

Zalety wychowania dziecka z psem

Dzieci w naturalny sposób lgną do zwierząt, przeważnie do tych futerkowych na czterech łapach. Są ciepłe, miłe w dotyku, przeważnie lubią się przytulać i być głaskane. Budzą u dzieci ciekawość i ogromne zainteresowanie. Należy pamiętać, że pies to też obowiązek. Pediatrzy widzą wiele zalet wychowania dziecka z psem. Natomiast wiele osób uważa ,że to nie do pomyślenia aby pies wychowywał się razem z niemowlakiem i najlepiej pozbyć się problemu.

Jak wiadomo jestem za tym, aby moje dziecko wychowywało się z psem – i tak też się dzieje. Widzę bardzo dużo zalet, widzę jak moje dziecko lgnie do psa, jak się cieszy na jego widok. Kiedy Ryjek przechodzi obok niej to ona od razu się uśmiecha – to taki prawdziwy szczery uśmiech. Tak potrafi uśmiechać się tylko dziecko.
Pies stał się najlepszym lekarstwem na ból, na lęki, na każde zło.

 

Małe dziecko i zwierze – co musi być spełnione?

 • pies musi być regularnie odrobaczany (raz na 3 miesiące)
 • terminowo szczepiony
 • zadbany
 • musi być zdrowy

Małe dziecko i zwierzak w domu – higiena to podstawa

Wiadomo, że przy dzieciach czystość jest bardzo ważna, a w szczególności gdy w domu mamy zwierzę. Należy pamiętać aby takiemu raczkującemu maluszkowi myć często ręce i pilnować żeby nie zaglądało do miski psa. Jeżeli zdarzy mu się zjeść przysmak psa to nic się nie stało. Bardziej chodzi tutaj o instynkt psa – pies ma zakodowane aby bronić swojego terytorium i jedzenia. Kiedy dziecko będzie podchodzić do miski gdy pies je  może zareagować instynktownie – czyli bronić jedzenia i zaatakować bobasa.

 

Zalety wychowania dziecka z psem

Przebywanie dziecka z psem uczy go szacunku do zwierząt i nie tylko.  O szacunku mówi się co raz więcej, a przez kontakt ze zwierzęciem dzieci stają się wrażliwe na krzywdę innych, potrafią stanąć w obronie krzywdzonego zwierzęcia czy nawet  drugiego człowieka. 

Dzieci wychowujące się ze zwierzętami są mniej narażone na alergie. To jest udowodnione wieloma badaniami, więc drogi rodzicu nie obawiaj się, że przez bliski kontakt z psem dziecko nabawi się alergii. 

Energiczny piesek, lubiący zabawy z łatwością zachęci dziecko do ruchu. Pies to wulkan energii, który z chęcią będzie uczestniczył w zabawach w ogrodzie. Ja już teraz widzę jak Ryjek zaczepia raczkującego Bąbla i zachęca go do zabawy. Mam wrażenie że to przez Ryjka, Bąbelek szybciutko nauczyła się raczkować – teraz wszędzie chodzi za psem.

Pies daje poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza stres i ból. Nasz ma w sobie ogromną moc uleczania ?Sama jego obecność zmniejsza stres, wyczuwa kiedy jesteśmy smutni i potrafi nas pocieszyć. Przyjdzie przytuli. To pomaga. Dowodem tego jest płacz i histeria Bąbelka, wystarczy że Ryjek położy się obok łóżeczka i płacz powoli ucicha, a dziecko spokojnym spojrzeniem przygląda się pieskowi. To jest po prostu coś niesamowitego.

Kontakt ze zwierzęciem już od małego zwiększa wrażliwość i empatię u dziecka.  Dziecko uczy się zachowania pieska i reagowania na nie. Poprzez zabawę z psem dowiaduje się, że nie może go ciągnąć za uszy i szarpać za ogon, bo go to boli. 

Pamiętaj – to na tobie leży obowiązek aby nie pozwalać na takie zachowanie i odpowiednio szybko reagować.

 

Zaletą wychowania dziecka z psem jest na pewno nauka odpowiedzialności i obowiązków. Dziecko już od malutkiego obserwuje, że psa trzeba wyprowadzić na spacer i dawać mu jeść. Ta rutyna staje się to dla niego bardzo ważne. A nauka tych zachowań już od maleńkiego na pewno zaowocuje w późniejszych latach. 

Dzieci mając takiego przyjaciela są po prostu szczęśliwe. Kto z nas nie wspomina z radością chwil z dzieciństwa spędzonych ze swoim futrzakiem?  Ja wracam do mojego dzieciństwa z uśmiechem na twarzy, to były radosne zabawy z moim psem. Byłam szczęśliwa. Właśnie tą radość wzbudzają w dzieciach zwierzęta. Dlatego nie wyobrażam sobie aby moje dziecko nie wychowywało się z psem. 

Warto wiedzieć!

Pies, który wychował się z człowiekiem i jest dobrze ułożony nie powinien zaatakować dziecka. Jeżeli towarzystwo natarczywego malucha zacznie mu przeszkadzać – po prostu  wyjdzie i się schowa. Wróci dopiero jak będzie miał ochotę na kolejne zabawy.

Tak właśnie robi mój pies. Kiedy ma dość po prostu wychodzi lub zaszywa się w swoim miejscu gdzie odpoczywa w samotności. Kiedy ma ochotę na dalsze zabawy wraca i sam zaczepia i prowokuje do kolejnych wygłupów. Wiadomo na razie z nami, Bąbelek jest jeszcze za mały i należy pilnować ich zabaw.

Zalet wychowania dziecka z psem jest na pewno dużo więcej. Każdy miłośnik psa potwierdzi to i na pewno może te zalety wymieniać bez końca.  

Oczywiście minusy również się znajdą, jednak w tym wpisie skupiłam się na zaletach – bo to dla mnie jest najważniejsze 🙂

Decydujesz się kupno psa dla swojego dziecka? Upewnij się, że to dobry pomysł i całą rodzina tego chce. Pies to duży obowiązek dla całej Waszej rodziny. To nie zabawka, którą się znudzicie i wyrzucicie – to członek rodziny.  Zamiast kupować psa możesz go adoptować. Tak jak ja to zrobiłam z Ryjkiem. To była chyba najlepsza moja decyzja. 

Przed taką decyzją należy się dobrze zastanowić – polecam Wam książeczkę Ciapek, historia pieska który chciał być kochany.

Podobał Ci się ten wpis? Zostaw ślad po sobie w postaci komentarza.

Uważasz że jest przydatny? Udostępni go na FB, tak aby dotarł do jak największej liczby osób 🙂

10 komentarzy

 1. Danuta Brzezińska

  28 sierpnia 2017 at 10:23

  To wspaniale wychowywać dziecko ze zwierzętami. Uczą się miłości, szacunku i odpowiedzialności.

 2. Iwona Siekierska

  28 sierpnia 2017 at 10:35

  Też jestem za psiakami i dziećmi, uważam, że jest to połączenie doskonałe? Warto jednak pamietać nie tylko o odrobaczaniu psa, ale wszystkich domowników raz w roku.

 3. Ania Abakercja

  4 września 2017 at 15:47

  u mnie pies z niemowlakiem bardzo fajnie się bawią. czasami oczywiście zdarzają im się jakieś konflikty, ale generalnie jest ok. w życiu bym nie pomyślała, żeby z powodu dziecka pozbywać się psa (szczególnie, że był pierwszy ;)). jak byłam mała bardzo marzyłam o psie. myślę, że dla większości dzieci posiadanie zwierzaka to jedno z ważniejszych marzeń.

 4. Sylwia Kamińska | Matczysko

  4 września 2017 at 17:40

  nie mamy psiaka, ale kota. Też jestem zdania, że dzieci dobrze wychowywać ze zwierzętami. I tak jak wspomniałaś, trzeba pamiętać o odrobaczaniu, ogólnej higienie i szczepieniach.

 5. Arbuziaki

  4 września 2017 at 22:50

  Pies to moje marzenie. Nawet już męża namówiłam. Czekam tylko do momentu kiedy będziemy już na swoim, bo póki mieszkamy z moją mamą to niemożliwe- ze względu na to że jest ona osobą która nie toleruje najmniejszego kurzu ;/

  1. Agata Pęksyk

   10 września 2017 at 14:01

   Oby jak najszybciej Wam się udało być już na swoim ? Fakt, sierść staję się członkiem rodziny ?

 6. Karolina | Vamily.pl

  5 września 2017 at 04:46

  Podpisuję się pod tym tekstem rękami i nogami. Moja córka wychowuje się z 3 psów i nie ma nic bardziej cudownego ponad więź, którą udało im się stworzyć.

  1. Agata Pęksyk

   10 września 2017 at 14:00

   To super ? ja jak patrzę na Adę i Ryjka i ich rozwijającą się więź to aż serce się raduję. Dziś np. bardzo płakała, przyszedł Ryjek położył łapkę na rączce Ady a ona błyskawicznie się uspokoiła i zasnęła.

 7. Justine PB

  16 września 2017 at 09:43

  To prawda, maluchy lgną do zwierząt. Za każdym razem kiedy jesteśmy w odwiedzinach u chrzestnych Kubulka, nasz szkrab non stop sieci koło psiaka i chce się z nim bawić i głaskać. Chyba musimy też pomyśleć o swoim czworonogu 😉

  1. BeztroskaMama

   23 września 2017 at 21:25

   Na pewno warto dobrze przemyśleć sprawę, bo pies to nie zabawka a członek rodziny.
   Jeżeli się zdecydujecie to na pewno stanie się najlepszym przyjacielem Kubulka ?

Leave a Reply