Mamo, pamiętaj o badaniach jakie należy wykonać po porodzie

Macierzyństwo

Mamo, pamiętaj o badaniach jakie należy wykonać po porodzie

Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Tak większość z nas, mam uważa. Ja natomiast powiedziałabym zdrowa mama to szczęśliwe dziecko. Gdy pod sercem nosimy naszego małego człowieczka dbamy o każdy centymetr naszego organizmu. Regularnie chodzimy do lekarza, co miesiąc robimy badania i przyjmujemy witaminy aby naszemu bąbelkowi nic nie brakowało. Super byłoby gdyby ta dbałość o własne zdrowie została nam również po porodzie. Niestety, większość kobiet zapomina o badaniach jakie należy wykonać po urodzeniu dziecka.

Świeżo upieczona mama w ferworze zajęć i zmian jakie nastały w jej życiu zapomina o sobie. Uważa, że zawsze jeszcze zdąży udać się na wizytę kontrolną do lekarza. Wiecznie odkłada to na długie potem. Okazuje się, że wiele kobiet nawet nie jest świadoma jakie badania należy wykonać po porodzie, dlatego też zwleka z kontrolą.

Badania jakie należy wykonać po porodzie

Morfologia

Po około 8 tygodniach od porodu warto zrobić badania krwi. Najlepiej jest się zgłosić się na czczo. Morfologię powinny wykonać przede wszystkim te mamy, które podczas ciąży miały anemię lub cukrzycę ciążową.

Wiele mam ignoruje zalecenia lekarzy i nie wykonuje po porodzie badania krzywej cukrowej. Tłumaczą się, że brakuje im czasu i nie mają tych 3 godzin aby wykonać badanie. Smutna prawda. Teraz szkoda czasu, ale co będzie gdy okaże się, że cukrzyca jednak została? A każda z nas chciałaby być zdrowa, mieć siłę i energię na wychowanie własnych dzieci.

Badanie moczu

Niby tak oczywiste badanie a jednak ignorowane przez mamy. Mowa o badaniu moczu, które jest wskazane po porodzie. Jedno z najprostszych badań, a tak ignorowane przez nas.

Należy pamiętać, że każdy wynik – morfologia, mocz i krzywa cukrowa należy skonsultować z lekarzem.

Badanie kontrolne u ginekologa

Kiedy rozmawiam czy to na forach internetowych czy w świecie realnym z mamami, które uważają że kontrola po porodzie u ginekologa jest zbędna, to włos na głowie mi się jeży. Niestety jest spore grono kobiet, które mają takie podejście do badań. Każda kobieta po porodzie powinna udać się do ginekologa najlepiej zaraz po skończonym połogu czyli około 6 tygodni po porodzie.

Cytologia

Podczas wizyty kontrolnej ginekolog zaleci wykonanie cytologi.  Cytologia to badanie w profilaktyce wszelkich zmian przednowotworowych. Badanie cytologiczne jest szybkie i bezbolesne.

Cytologię powinno się wykonywać raz w roku a nie rzadziej niż raz na 3 lata. I właśnie raz na 3 lata jest refundowana przez NFZ.

Badanie piersi

Pamiętaj, że warto co kilka dni samemu kontrolować stan własnych piersi. Dzięki regularnemu samobadaniu jesteśmy wstanie wykryć każdą najmniejszą zmianę na piersiach.
Przyznam się, że ja mam problemy z samobadaniem. Nigdy nie jestem pewna czy jest wszystko ok, dlatego raz do roku chodzę na USG piersi.

Pamiętaj również, że w ramach profilaktyki antynowotworowej, po zakończeniu karmienia piersią warto wykonać również USG piersi.

Pomiar ciśnienia tętniczego

Każdy zdrowy człowiek, przynajmniej raz w tygodniu powinien sprawdzać sobie ciśnienie. Natomiast kobieta, która podczas ciąży zmagała się z  nadciśnieniem tętniczym, powinna kontrolować ciśnienie w pierwszych tygodniach po porodzie.

Idealne ciśnienie to 120/80 mmHg, jeśli jednak górne czyli skurczowe nie przekracza 139 mmHg, a dolne czyli rozkurczowe 89 mmHg, to wtedy wyniki są w normie.

To są podstawowe badania jakie należy wykonać po porodzie. Na prawdę nie jest ich dużo. Dlatego każda z nas powinna wygospodarować sobie czas na zadbanie o własne zdrowie.

Leave a Reply