polecane, Różności

Współczesna opowieść wigilijna

Reklama Coca-Cola kłująca w oczy na każdym kroku. W koło lecąca, jak zdarta płyta, piosenka Last Christmas. Ozdoby świąteczne wysypujące się z pudełek w galeriach handlowych. Wystrojone choinki i rażące oczy, migocące lampki. I to wszystko już od listopada… A dookoła spieszący się ludzie – w pracy, na zakupach, pędzący odebrać dzieci z przedszkola. Gdzie w tym wszystkim podziała się magia świąt? Nie czuła jej od długich lat. Nie brakowało jej tego – wolała wpaść w wir pracy i przetrwać jakoś te kilka dni chaosu. Jednak i do niej uśmiechnął się duch Bożonarodzeniowy. Niczym we współczesnej opowieści wigilijnej.

Pęd i chaos jaki zapanował obecnie w okresie świątecznym przytłaczał ją, nie cieszył. Żyła w tym świecie, ale tak jakby obok tego wszystkiego. Tak aby tylko nie zwariować, tak aby ukryć swe prawdziwe uczucia.

Czar Świąt prysł – tylko kiedy?

Czar świat prysł gdzieś, sama nie wie kiedy. Przestało cieszyć ją ubieranie choinki, kupowanie prezentów czy kolędowanie. Wydaje jej się, że to było wieki temu. Tak dawno, że nie potrafiła sobie przypomnieć kiedy cieszyła się z nadchodzących Świąt.

Świąteczny cud

Gdy myślała, że nic już nie uratuje aury świątecznej stał się cud, bo tak można to nazwać. Nigdy nie uwierzyłaby w to, co się stało. W to jak jedna osoba może zmienić całe jej życie, niczym duchy w opowieści wigilijnej. Jedyna różnica była taka, że ten człowiek nie znikł tak jak duchy w opowieści wigilijnej. Został na bardzo długo by pokazywać jej sens życia.

Tak rodzi się współczesna opowieść wigilijna

Ten człowiek, to mała bezbronna istota, która zawładnęła jej zimnym sercem i całym życiem, które dopiero teraz nabierało znaczenia. Nawet nie wie kiedy, ale jej twarde przekonania i podejście do świąt zmieniło się niczym za dotknięciem magicznej różyczki.

Dziecko sprawiło, że świąteczny lód zaczyna się topić. Topnieje z każdym uśmiechem, z każdym gestem w jej stronę. O dziwo zauważyła, że nawet te reklamy świąteczne nie denerwują jej, a kultowe Last Christmas cieszy.

Od wielu lat wreszcie poczuła radość z nadchodzących świąt. Myśl o ubraniu choinki powoduje pojawienia się uśmiechu. Robiąc zakupy wybiera ozdoby świąteczne, choć nigdy tego nie robiła. Okazuję się, że z utęsknieniem codziennie spogląda na kalendarz odliczając dni do świąt. Czeka na moment gdy razem będą ubierać choinkę i szukać pod nią prezentów.

Prawdziwy sens życia

Teraz wszystko stało się tak oczywiste, tak jasne.  A życie mimo, że niesie ze sobą więcej obowiązków, jest lżejsze i łatwiejsze. Życie staje się współczesną opowieścią wigilijną. Duchy świąt powoli  zmieniają ziemnego człowieka bez uczuć, pokazując mu prawdziwą istotę świąt. Tak i ona wreszcie poczuła radość dzięki swojemu duchowi, dzięki swojej rodzinie. Bo co jest ważniejsze od rodziny? Teraz już wie, że nie ma nic takiego.

Nie ma nic cenniejszego. Nie ma takich skarbów, które zastąpią rodzinę

Teraz nawet myśl o tym gwarze świątecznym nie przeraża jej. Wie, że będzie przy niej największe szczęście, które jest dla mniej wszystkim.

Można powiedzieć, że jej historia jest taką małą metaforą współczesnej opowieści wigilijnej. Każdy powinien znaleźć w sobie takiego własnego ducha i przynajmniej odnaleźć prawdziwy sens świąt. Bez pośpiechu. Bez tego całego pędu spędzić je po prostu z najbliższymi. Tak aby nauczyć się celebrować każdą najmniejszą chwilę i cieszyć się z niej.

 

Znajdź magię Świąt czytając pozostałe świąteczne teksty
11 książek, które warto kupić na prezent pod choinkę
Top 10 polskich piosenek świątecznych
Jest coś, czego możesz nauczyć się od własnego dziecka

 

Tekst powstał w ramach wydarzenia Blogrudzień 2017, którego inicjatorką jest Magda z bloga Magdam.

1 – Ewelina z www.pozytywnydom.com
2 – Ania z www.pepek-swiata.com
3 – Weronika z www.minimalisticgirl.pl
4 – Dagmara z www.dziubdziak.pl
5 – Kasia z www.tarapatka.pl
6 – Magda z www.savethemagicmoments.pl
7 – Mirka z www.blondpanidomu.pl
8 – Sylwia z www.matczysko.pl
9 – Gosia z www.jaskoweklimaty.pl
10 – Karolina z www.mlodamamma.pl
11 – Karolina z www.karolinaplichta.pl
12 – Agnieszka z www.321startdiy.pl
13 – Olga z www.rodzinazeszczecina.pl
14 – Sylwia z www.mlodamamapisze.com
15 – Karolina z www.wysmakowana.pl
16 – Karolina z www.dzieciecapodroz.pl
17 – Kamila z www.ugotowanepozamiatane.pl
18 – Agata z www.wesellerka.pl
19 – Emilia z www.mamaisynzgranyteam.pl
20 – Iga z www.znaciskiemnaszczescie.pl
21 – Karolina z www.mamakarolina.pl
22 – Monika z www.mamanacalego.pl
23 – Agata z www.beztroskamama.pl
24 – Magda z www.magdam.com.pl
27 – Asia z www.humoryzmory.blog.pl
28 – Natalia z www.swiattomskiego.pl
29 – Justyna z www.pogodnieprzezzycie.pl
30 – Ola z www.jasiovo.blogspot.com
31 – Edyta z www.mumnaopak.blogspot.com