Z tymi zasadami dieta cukrzycowa w ciąży nie jest straszna

Cukrzyca ciążowa, polecane

Z tymi zasadami dieta cukrzycowa w ciąży nie jest straszna

Ciąża to piękny okres dla większości kobiet. To czas radości i szykowania wyprawki dla nowego członka rodziny. Większość kobiet wtedy ulega też własnemu łakomstwu i najada się za dwoje – w końcu tak podobno trzeba. Jednak gdy dowiaduje się, że glukoza jest podniesiona a ona sama zachorowała na cukrzycę ciążową nie wie co począć i radość zanika. Zasady diety cukrzycowej w ciąży wydają się czarną magią. Czy tak źle jest w rzeczywistości?

Nie ma co się martwić. Sama przeszłam na dietę dla kobiet z cukrzycą ciążową już w trzynastym tygodniu ciąży. Tak naprawdę nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Trzeba po prostu chwycić cukrzycę za rogi i z nią wygrać – często wystarczy jedynie trzymanie się zdrowiej diety, która naprawdę wychodzi na dobre przyszłej mamie. Mnie na takiej diecie udało się przebrnąć przez resztę ciąży – wytrzymałam w sumie 27 tygodni . Widzę w tym same plusy, choć wiadomo lepiej być zdrowym i jej nie mieć.

Po własnych doświadczeniach z dietą cukrzycową w ciąży, chciałam dać Wam małą podpowiedz. Kiedy przyjrzycie się dokładnie głównym zasadom diety cukrzycowej w ciąży, naprawdę okaże się że nie jest tak straszna jak o niej mówią. Macie ode mnie małą ściągawkę, która obrazuje jak wygląda dieta.

Zasady diety cukrzycowej w ciąży

 • Minimum 6 posiłków dziennie – śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja, II kolacja i przekąska tuż przed snem. Jeżeli wstajesz rano dokładaj jeszcze jeden posiłek. Ja czasem mam nawet 8 posiłków dziennie – wszystko zależy od tego kiedy córka wstanie, a zdarza się jej nawet o 5 rano.
 • Posiłki jemy maksymalnie co 3 godziny – ważna jest tu regularność posiłków i tego MUSIMY się trzymać. Dzięki temu unikamy dużych wahań glukozy w organizmie.
 • Śniadanie jemy nie później niż pół godziny po przebudzeniu
 • Każdy posiłek główny-  śniadanie, obiad i kolacja – powinien składać się z czterech elementów – węglowodanów złożonych (chleb, makaron pełnoziarnisty, kasze, ryż, płatki zbożowe), białka (mięso, ryby, jajka, wędliny, nabiał), tłuszczu (oleje roślinne, pestki dyni, nasiona słonecznika, migdały, orzechy) oraz warzyw które powinny stać się naszym największym przyjacielem.

Produkty, które należy ograniczyć to:

 • owoce – szczególnie te o indeksie glikemicznym powyżej 50,
 • tłuszcze zwierzęce,
 • żywność wysokoprzetworzona.

Produkty, które bezwzględnie wykluczamy z diety:

Tutaj najciężej może być typowym mamom łasuchom, które nie wyobrażają sobie śniadania bez słodkiej bułeczki czy ciasta do popołudniowej kawy przy ploteczkach z przyjaciółką. Jednak dla dobra małego dziecka i własnego, trzeba się wziąć w garść i pokonać własne zachcianki na rzecz zdrowych przekąsek i ciast. Kilka takich przepisów można znaleźć TUTAJ

 • cukier w tym słodziki chemiczne, fruktoza, miód.
 • słodycze, soki owocowe i napoje słodzone, dżemy,
 • wszelkiego rodzaju bułki, białe pieczywo i przetwory z mąki pszennej
 • dania gotowe ze słoików, puszek i torebek;
 • dania typu fast food, chipsy,
 • dania tłuste i smażone w głębokim oleju.

Ważne!!!

Na diecie w cukrzycy ciążowej nie wolno ograniczać ilości spożywanych węglowodanów. Każdy posiłek powinny je zawierać. To węglowodany dają nam energię.

Gdy poziom cukru rośnie zbyt szybko należy zmodyfikować dietę kierując się indeksem glikemicznym (IG) znajdziesz go tutaj

Do każdego posiłku trzeba jeść dużo warzyw. Spowalniają wchłanianie węglowodanów więc nie mamy efektu szybkiego wyskoku glukozy. Wszystkie  warzywa na diecie cukrzycowej stają się największymi wspomagaczami w żywieniu.

Ważne też jest aby organizm był bardzo dobrze nawodniony. Nie mówię tutaj od herbacie czy kawie tylko o napoju Bogów czyli WODZIE.  Pijemy minimum 2,5 litra wody mineralnej dziennie.

W przypadku cukrzycy ciążowej bardzo ważna jest opieka diabetologa przez cały okres ciąży. Na każdą wizytę należy zabrać ze sobą dzienniczek kontroli glikemii. Gdy diabetolog uzna, że dieta nie wystarcza i przekroczenia są zbyt częste może zalecić insulinę.

Tak naprawdę w momencie kiedy ogarniemy główne zasady diety cukrzycowej to  jesteśmy w domu. Kierując się nimi damy radę a cukrzyca ciążowa już nie będzie taka straszna 🙂

 

Leave a Reply